Медия без
политическа реклама

Фирмите ще трябва да декларират в аванс всеки превоз на жито, олио и месо

Мярката ще улесни данъчните в контрола на рискови стоки, но ще натовари бизнеса

19 Ноем. 2018МИЛА КИСЬОВА
БГНЕС
Фискалната "полиция" има сериозни правомощия.

Производители и търговци на плодове, зеленчуци и други храни, а също и на горива ще трябва предварително да декларират пред НАП всеки превоз на тези стоки както на територията на страната, така и ако ги внасят или изнасят. Това предлага финансовото министерство в проектопромени на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, публикувани за обществено обсъждане.
Промяната засяга стоките с висок фискален риск и е насочена срещу измамите с ДДС, обясняват от МФ.  Декларирането на доставките ще става по електронен път поне 7 дни преди транспортирането. НАП ще издава уникален номер за всеки отделен превоз, който ще се предаде на шофьора на камиона, а когато стоката стигне до крайната си дестинация - у нас или в чужбина, получателят ще трябва да потвърди по електронен път пред НАП.
Новата разпоредба няма да важи за доставки в страната с тегло до 300 кг и стойност по фактура до 3000 лв. без ДДС. Тоест дребните фирми ще бъдат пощадени от допълнителната бюрокрация. Въпреки това първите реакции са, че МФ стоварва поредни утежнения на бизнеса. Най-обезпокоени са родните производители, които очакват сериозни затруднения на доставките им към търговските вериги. Браншови организации вече готвят съвместно писмо до финансовия министър с възражения срещу авансовото деклариране, съобщи сп. "Икономист".
Списъкът със стоки с висок фискален риск бе въведен през 2014 г. Първоначално обхващаше някои плодове, зеленчуци, меса, захар, брашно, олио - бързооборотни стоки с висок дял на сивия сектор. Впоследствие бяха включени кафе, ядки, маслини, риба и рибни продукти, млечни продукти, колбаси, зехтин и течни горива. В момента в списъка фигурират над 110 вида стоки. 
Предвижда се новата мярка да започне да действа от 1 юли 2019 г. Дотогава финансовият министър трябва да издаде наредба за данните, които трябва да се декларират, и за издаването на уникалния код за всеки превоз на рисков товар. 
Към НАП има специално звено "Фискален контрол", чиито служители имат много сериозни права - могат да спират, проверяват и пломбират превозни средства както на границата, така и на във вътрешността на страната. За три години НАП е направила над 300 пункта за проверки, а в звеното работят повече от 600 мобилни агенти. Те имат право да запечатват камиони на фирми с "рисков профил", като пломбите се махат чак при разтоварването на стоката. Инспекторите от "Фискален контрол" могат да налагат обезпечения на търговци, които вече са били уличавани в данъчни прегрешения.

Но ето че сега МФ иска ново затягане на контрола - чрез авансово обявяване на превозите. Ако при проверка на пътя или при разтоварване в търговски обект се установи, че стоката няма идентификационен номер или че е различна по вид и количество от декларираното, тя ще бъде иззета, а на фирмата ще бъде наложена глоба в размер 40% от стойността на товара, но не по-малко от 5000 лв.
Според МФ декларирането било полезно за бизнеса, защото щяло да намали времето за проверки. Все пак хората на Владислав Горанов признават, че е "възможно да възникне допълнителна административна тежест, изразяваща се в осигуряване на кадрови и технически капацитет за въвеждане на данните при предварителното деклариране и нужда от закупуване на квалифициран електронен подпис". 


КОНТРОЛ
Броят на проверките на стоките с повишен фискален риск расте през годините  - през 2015 г. са проверени 2503 лица, а през 2017 г. - почти 4000, посочва МФ. Заради рисково поведение са наложени обезпечителни мерки на 30% от проверените търговци.