Медия без
политическа реклама

И газовите печки станаха жертва на дезинформация

"Зелените" пак слагат общ знаменател на изкопаемите горива

01 Ноем. 2024

Често с настъпването на студените месеци идва въпросът „С какво се отоплява българинът?“. За съжаление отговорите най-често се свързват с понятията „скъпо“ и „евтино“, а не с чист въздух и чиста околна среда. Горчивата истина е, че в България се правят изложения за роботи и компютърна техника, а над 40% от населението в страната използва за отопление отречените твърди горива. По този показател България прилича на страна от Третия свят. Около 80% от общите емисии на фини прахови частици са в резултат от битовото отопление на твърдо гориво, останалото е от транспорта.

България бе заплашена от сериозни санкции от страна на Евросъюза поради това, че не успява да осигури чист въздух за гражданите. През 2021 г. беше образувано дело пред Съда на ЕС, по което Европейската комисия поиска на България да бъдат наложени финансови санкции в размер на 11 млн. лева еднократна санкция и 20 млн. лева периодична санкция на всяка година неизпълнение. Впоследствие Съдът на ЕС отхвърли иска срещу България и санкциите отпаднаха. Не отпадна обаче мръсният въздух.

Вместо да се фокусират върху реалния проблем –

саждите от дървата и въглищата

и чернилката, която дишат всички, наскоро някои медии в България препечатаха статии от международния новинарски поток за „изследване“, според което газовите печки са вредни за хората, дори отделяли вредни вещества в самите жилища. Разбира се, европейците отдавна знаят, че не всичко написано във вестника е истина.

Цитираното изследване е финансирано от „зелена“ организация – Европейски фонд за климата. Който плаща, той поръчва музиката, а „зелените“ държат да "закопая" всички изкопаеми горива, поставяйки ги под общ знаменател, вкл. и природния газ, който има силен екологичен ефект във всички развити европейски държави. Според „изследването“ газовите печки, които се използват за готвене, отделят „азотен диоксид и прахови частици, които са свързани с респираторни заболявания“.

Каква е истината 

Природният газ, който е почти 100% чист метан, е най-простият въглеводород, молекулата му съдържа един атом въглерод и четири атома водород. Поради ниското съотношение на въглерода спрямо водорода молекулата носи предимства на природния газ в сравнение с други изкопаеми горива. Природният газ изгаря, без да създава отпадни продукти, които замърсяват въздуха и предизвикват киселинни дъждове. За разлика от други изкопаеми горива, при изгарянето на природен газ се отделят само вода и въглероден диоксид.

Замяната на традиционните енергоносители с природен газ води до намаляване на вредните емисии и до подобряване на състоянието на околната и жизнена среда. Нещо повече, поради ниското ниво на битова газификация, България има огромен нереализиран все още потенциал да постигне по-чиста околна среда с присъединяването на нови клиенти към газовата мрежа.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

газови печки