Медия без
политическа реклама

Кабинетът потушава с 10 млн. лева протестите на туроператорите

След среща при премиера двама министри обещават раздаване на фирмени помощи по експресна процедура

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Правителството изведнъж се разбърза да спасява от фалити част от фирмите в туризма - туристическите агенции. Новината от днес е, че за закъсващите предприятия спешно се заделят 10 млн. лева, които ще им бъдат раздадени като държавна помощ по експресна процедура. Щедростта на кабинета се отключи след преминаване през обичайните фази -  - миналата седмица туроператорите направиха протест, поискаха лична среща с министър-председателя, днес тя се случи, те му казаха, че готвят още по-големи протести във вторник и Бойко Борисов нареди на двамата нови министри на икономиката и на туризма да задействат механизми за спешно подпомагане.

Малко след разговорите в МС с бунтовното обединение "Бъдеще за туризма" - организатор на протестите, министрите Марияна Николова и Лъчезар Борисов свикаха брифинг, за да съобщят, че през август стартира проект за 10 млн. лева, който щял да даде "глътка въздух"  на бранша.

Николова отчете: "Днес при премиера Бойко Борисов изслушахме представителите на Обединение "Бъдеще за туризма". Преди седмица обединението поиска среща с премиера за изясняване на икономическата обстановка и набелязване на конкретни мерки за предотвратяване на фалити.  С министъра на икономиката проведохме спешни разговори и така намерихме едно адекватно решение. Само дни след първата ни среща имаме разписан пилотен проект за около 10 млн. лв и още в петък той беше подаден в Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност". Тези пари са недостатъчни, но те са незабавната глътка въздух, която е особено важна. Вече имаме разписани и подготвени критерии за кандидатстване за този ресурс".

От изказванията на министрите обаче се разбра, че не се знае кога реално ще стартира процесът на кандидатстване и дали наистина парите ще стигнат до фирмите още този месец, или всичко е в сферата на добрите намерения.  Разбра се също, че дори формата на подпомогане още не е ясна. 

"Договорили сме се от ОП "Иновации и конкурентоспособност" да пренасочим 10 млн. мл. към Министерство на туризма като директен бенифициент, което след това ще задвижи тази процедура. Ще направим така, че да няма субективизъм, а да има ясни критерии и много бързо да бъдат усвоени тези средства. Това е една пилотна схема, с която ние предвиждаме да спестим 2 месеца от процеса на кандидатстване", каза икономическият министър Лъчезар Борисов. 

А колежката му допълни: "Очакваме схемата да заработи още в месец август, като тя ще бъде в режим на de minimis - държавна помощ , или съответната пилотна схема в зависимост от критериите. Обединението настояваше за откриване на грантови схеми за осигуряване на социални схеми за запазване и стимулиране заетостта в сектора. Очакваме оторизация и одобрение от Комитета по наблюдение към оперативната програма, от която са парите, обясни министърът на туризма.

Министър Борисов посочи, че туризмът е сред най-засегнатите от корона-кризата. 

 

В ГОТОВНОСТ

 

От Обединение "Бъдеще за туризма"  обясниха, че по техни изчисления туроператорите имат нужда от 150 млн. лева подкрепа. Сумата се базира на направените и платени резервации за почивки и екскурзии, които пандемията проваля заради многобройните забрани и ограничения за пътуване. Фирмите са длъжни да възстановят парите за неосъществените ваканции на своите клиенти, а са ги превели на хотели, на авио- и на автобусни компании и не се знае как и дали ще си ги съберат.

"Радваме се, че диалогът стартира, надяваме се да продължи. Важно е, че се започва с тези 10 милиона. Засега  протестите се отменят, но оставаме в стачна готовност", заяви Павлина Илиева от "Бъдеще за туризма". 

Още по темата