Медия без
политическа реклама

Кабинетът прие по-щедрите помощи за тока на бизнеса

31 Юли 2024
Илияна Кирилова

От 1 юли до края на 2024 г. всички небитови потребители на ток - фирми, болници, училища, обществени заведения и др.,  ще бъдат компенсирани за цени на тока по-високи от 180 лв. на мегаватчаса. Това одобри днес служебният кабинет, след като Народното събрание му възложи преди седмица да приеме нова програма за подпомагане, след ударното поскъпване на тока на борсата в последния месец.

Сегашната програма за компенсиране е по-щедра от предишната, която предвиждаше отпускането на помощи при ток по-скъп от 200 лв. на мегаватчас. Тя обаче бе действаща само няколко месеца, защото цената на борсовият ток от пролетта на 2023 г. е под този праг.

Новите компенсациите ще се дадат на потребителите след одобрение от Европейската комисия. 

От началото на юли 2024 г. се наблюдава тенденция за повишаване цените на електроенергията на свободния пазар в България и региона. Средната цена на електроенергията в страната е третата най-висока в ЕС след Унгария и Румъния, се казва в прессъобщение на МС. В него се посочва, че повишаването е в резултат на дефицита на електроенергия на някои регионални пазари, намалени междусистемни преносни капацитети в региона, аварии и планови ремонти на базови мощности, както и на екстремните температури. Наред с това целта е да се овладее и допълнителната инфлация - решаващ критерий за влизането ни в еврозоната.

Служебният кабинет одобри компенсации да са в размер 100 на сто от разликата между реалната средномесечна борсова цена за базов товар на сегмента „ден напред" на „Българска независима енергийна борса" ЕАД за съответния месец и базовата цена в размер на 180 лв./МWh за небитовите крайни клиенти, независимо в коя мрежа са присъединени. Няма да се изплаща компенсация на небитовите крайни клиенти с цени под базовата. 

Помощи няма да получават и държавният "Електроенергиен системен оператор" и трите електроразпределителни дружества "Електрохолд", ЕВН и "Енерго-Про", въпреки че и те са засегнати от повишението на борсовите цени на тока, защото купуват от там енергия за технологичните си разходи. В същото време - за разлика от останалите потребители, те не могат да пренесат увеличените си разходи в цените си, тъй като те са определени от държавния енергиен оператор. 

Средствата за плащане на компенсациите се осигуряват от набраните във Фонд „Сигурност на електроенергийната система" целеви вноски от производителите на ток. Размерът на вноските зависят от приходите им над определен праг на цените според това дали става въпрос за АЕЦ, за ТЕЦ и за ВЕИ.

Изчислените разходи за компенсации от 1 юли до края на годината са 200-230 млн. лв., стана ясно по време на дебатите в парламента. В същото време от отчисления на производителите на ток във Фонд "Сигурност на електроенергийната система" се очакват приходи в размер на 160 млн. лв. Няма яснота откъде ще се покрие разликата.

Програмата ще компенсира част от разходите за електрическа енергия на небитовите крайни клиенти с изключение на операторите на електропреносната и на електроразпределителните мрежи, за които в ЗЕ е регламентиран механизъм за компенсиране на невъзстановяеми разходи, както и за обекти на крайните небитови клиенти, които са изрично изброени в§ 3, ал. 14 от ПЗР на Закона за държавния бюджет за 2024 г., за които тези лица получават компенсация по Програма за компенсиране одобрена от Министерският съвет с Решение N0 294 от 23.04.2024 г., изменено с Решение № 481 от 4.07.2024 г. Новата програма е мярка за защита на икономическите баланси и макроикономическата стабилност чрез запазване на конкурентоспособността на предприятията и ограничаване на инфлацията.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

компенсации за ток