Медия без
политическа реклама

Кабинетът ще увещава концесионерите за евтини плажни чадъри

Втори туроператор отписва резервациите на британски туристи през юни

26 Май 2021Обновена
Илияна Кирилова

Правителството прие решение за отправяне на предложение до концесионерите на морски плажове за намаляване цените на плажните принадлежности това лято.

Концесионерите, желаещи да приемат предложението, следва да поемат задължение да намалят цените на чадъри и шезлонги в диапазон от 50% до 100%, в следствие на което концесионното им възнаграждение или плащане ще бъде намалено с процент, равен на изложения от тях в изрично уведомление до министъра на туризма.

Евентуалното намаление ще бъде спрямо максималните цени по договор, а в случай, че такива не са определени - спрямо предлаганите цени през 2019 г., уточняват от правителствената пресслужба.

Изменението на съответния концесионен договор ще се оформи чрез сключване на допълнително споразумение с министъра на туризма в срок до 10 дни от получаване на уведомлението. Намаленият размер на концесионно възнаграждение или плащане за 2021 г. следва да бъде заплатен от съответния концесионер в срок до 30 ноември 2021 г.

Служебният министър на туризма Стела Балтова увери тези дни, че до началото на активния летен сезон на българското Черноморие ще бъдат договорени по-евтини чадъри и шезлонги.

Миналата година правителството също предприе тази антикризисна мярка в опит да направи българското Черномоние по-атрактивно за българските курортисти, на които се разчиташе да спасят сезона. Дори бившият министър на туризма Николина Ангелкова обяви специално мобилно приложение за търсене на свободни, безплатни чадъри по плажа, което така и не беше от полза. Тогава бе отчетено, че голяма част от концесионерите са свалили поне наполовина цените за чадъри и шезлонги. В същото време обаче на много плажове безплатните (или на символична цена) плажни принадлежности излязоха "солени" на туристите. На много места се оказа, че сянката върви с кафе за 8 лв., с такса за безжичен интернет от 5 лв., супер скъпи шалтета върху иначе безплатните шезлонги и други подобни прийоми за надуване на цените. Последваха проверки от Министерството на туризма, но така и не стана ясно, дали има санкционирани концесионери. 

В ЗАБРАНИТЕЛНИЯ СПИСЪК

Междувременно британският туроператор TUI обяви, че до 27 юни няма да приема резервации за почивки за няколко държави, сред които и България. Причината е, че държави като България, Египет, Тунис, Кабо Верде, Коста Рика, Доминиканската република, Мексико и Мароко не отговарят на изискванията за безопасна ковид-дестинация и попадат в "жълтата" категория от английския списък за преминаване на границата. 

Преди това друг голям британски туроператор - Jet2holidays, също отмени програмите си за България до 23 юни. 

България трябва да свали още нивото на заразяване с коронавирус, за да влезе в "зеления" списък на британската система за оценка на риска, но и тогава не е сигурно дали британските туристи ще изберат страната ни за почивката си това лято. Причината е, че ще остане в сила изискването за PCR тестове при завръщане в Обединеното кралство (отпада само карантината). Това ще направи пътуването трудно достъпно за категорията британски туристи, които посещават българското Черноморие.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

концесионери, плаж, чадъри

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?