Парламентът предостави на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) нови правомощия, с които потенциално може да измени значително енергийния пазар в страната. Това стана с промени в Закона за енергетиката, прокарани чрез преходните и заключителните разпоредби на новия Закон за индустриалните паркове, изработен от правителството. Законът беше одобрен окончателно на второ четене в четвъртък.
Чрез поправките се позволява изграждането на затворени енергийни мрежи, които да разпределят електрическа енергия и природен газ на територията на индустриални паркове или на географски обособени промишлени обекти. Върху тези територии обаче вече са разположени други лицензирани доставчици на ток и газ. Това означава, че КЕВР трябва да преразгледа техните лицензии, за да могат евентуално да получат такива желаещите да изградят затворени мрежи. Ако регулаторът прецени, че даден претендент отговаря на условията, определени в наредба на комисията, тогава може да изключи територията, на която той иска да се разположи, от съществуващата лицензия за разпределение на ток или газ. С други думи, ще се съкрати територията, на която е действал досегашният доставчик.
Тези новости предизвикаха сериозни тревоги сред действащите оператори. В края на миналата година, когато беше разгледан законопроектът на първо четене, те предупредиха, че се пренебрегват направените от тях инвестиции, отнемат им се клиенти и се създават предпоставки за безконечни спорове между държавата и лицензиантите.
ПРЕДИМСТВО
Управляващите дадоха значително предимство на бъдещите строители на затворени мрежи – едно и също лице ще може да получи лицензия както за разпределение на ток, така и за разпределение на газ. Позволява им се да доставят енергия единствено на индустриални потребители. Изключение се прави при „несистемно ползване на мрежата от малък брой битови клиенти, които работят по трудово или друго правоотношение за ползвател” на затворена електроенергийна мрежа.
ЦЕНИТЕ
Цените за достъп или пренос през затворените мрежи няма да подлежат на утвърждаване от КЕВР преди тяхното прилагане от съответните оператори на такива мрежи, решиха депутатите. Но записаха в закона, че цените не трябва да надвишават цените на оператора от чиято лицензия е била изключена територията, на която се разполага затворена мрежа. И добавиха, че всеки потребител на такава мрежа може да поиска от комисията да преразгледа цените, прилагани от съответния оператор, и да му наложи други цени за определен срок – без да уточнят колко дълъг. След изтичането на срока операторът трябва да прилага гореописаното правило за тавана на цените.
ИЗКЛЮЧЕНИЕ
Валентин Николов – бивш депутат от ГЕРБ и председател на парламентарната енергийна комисия, е направил интересно предложение, което беше одобрено в пленарната зала. То засяга географски обособените промишлени обекти, които са въведени в експлоатация до 2000 г. На операторите на затворени мрежи, които в бъдеще ще доставят енергия на подобни по-стари обекти, може да бъде издадена лицензия „при специални условия и ред”, определени от КЕВР в неговата наредба за разрешителните. Мотиви за това изключение няма.