Само БСП и ДПС подкрепиха вчера президентското вето върху част от данъчните закони. Депутатите от управляващото мнозинство, подкрепени от "Воля", отхвърлиха мотивите на държавния глава на заседание на бюджетната комисия в парламента.
Румен Радев атакува четири разпоредби от приетите данъчни промени за догодина. Три от тях са в Закона за местните данъци и такси - по-висок данък за старите автомобили, по-висок данък за ваканционните имоти в курортите и отложената за пореден път методика за изчисляване на такса смет според количеството изхвърлен боклук.
Догодина нито един кмет няма да посмее да вдигне ставките за налога на автомобилите. Това увериха както от сдружението на общините, така и от ГЕРБ. "Изненадани сме от ветото на президента. Необосновани са очакванията, че общинските съвети ще гласуват по-високи налози, с което да застрашат събираемостта им", заяви Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в България (НСОБ). "Нито една местна власт няма да си позволи точно през 2019 г. да се заиграе с по-високи ставки, които не могат да се съберат", добави тя, визирайки, че догодина се провеждат местните избори.
Кметовете обаче ще разчитат да съберат по-големи приходи от ограничаване на злоупотребата с луксозни, мощни автомобили, които се снабдяват със сертификат №1 и се маскират като лекотоварни, за да пестят данъци.
Шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова заяви: "Почти всички общини ще гласуват минималните коефициенти догодина. Тя призна, че за 2019 г. ефектът от новата формула, която вече включва екологичен компонент, ще бъде незначителен, но това било реформа, която ще се развива в бъдеще. "Това е първа стъпка, която постепенно ще насочва българите да купуват по-нови автомобили. Като казвам по-нови, имам предвид и 13-14-годишни автомобили с категория Евро 4, за която ще получат облекчение от сегашния налог", обясни тя. За пореден път управляващите дадоха пример, че вдигането на налога за старите автомобили щяло да бъде колкото две кутии цигари.
От сдружението на общините пък призоваха депутатите да гласуват в пленарна зала отлагането на реформата за такса смет за 2022 г., за да може да се използва националното преброяване на населението през 2021 г. Целта е така да се отмени вписаното в момента задължение в закона до края на март 2019 г. всеки собственик на жилище да декларира пред общинските данъчни служби колко души обитават жилището му. "Не бягаме от отговорност, искаме да улесним гражданите и ще използваме следващите три години да се подготвим за новата методика", заяви Силвия Георгиева. Тя обясни, че в момента 47 общини правят сметки и разчети как ще се формира такса смет според количеството изхвърлен боклук, а не според данъчната оценка.
"Тези разчети никак не са приятни за гражданите. Сега се тревожим за данъка за автомобилите, но такса смет ще засегне в много по-голяма степен гражданите", предупреди Георгиева. Прилагането на принципа "замърсителят плаща", при което такса смет ще зависи от количеството боклук, а не от данъчната оценка, ще натовари с по-големи разходи жилищните имоти - при това тези в крайните квартали на градовете и в малките населени места. В момента близо 70% от общите постъпления от тази такса се формират от фирмените имоти.
"Такса смет не е квазиданък, както я определя президентът, а такса за определена услуга. Смяната на базата изисква сериозна подготовка на общините и събирането на множество данни. Трябва да мислим и как ще се администрира", защити отлагането Менда Стоянова.
Шефката на бюджетната комисия оправда и по-високия налог на ваканционните имоти в курортите, когато те не са регистрирани като места за настаняване. "Собствениците им използват общинската инфраструктура, нормално е общината да получи повече пари от тези граждани, които много често не са български граждани", каза Стоянова. Предложение за тази поправка е на вицепремиера Валери Симеонов, който смята, че по този начин ще се обложат имотите на руснаците по българското Черноморие, които ги отдават под наем, без да отчитат приходи. Текстът обаче по традиция се появи между първо и второ четене без никакви дебати.
ЗАБЕЛЕЖКА
"Начинът, по който управляващото мнозинство вкарва важни промени между първо и второ четене, без да дава възможност на депутатите да направят предложения след това, компрометира законодателния процес", заяви депутатът от ДПС Йордан Цонев. Той разкритикува, че фундаментални промени се приемат само с едно четене, при това в преходните и заключителните разпоредби на друг законопроект. По подобен начин бяха приети промените в Закона за митниците, върху които също има президентско вето. Те предвиждат преструктуриране на митниците чрез закриване на съществуващите структури и създаването на териториални дирекции. Според президента това ще позволи служителите да бъдат освобождавани без предизвестие по преценка на шефа на Агенция "Митници", при което те губят правата си за съдебна закрила. "Преструктурирането на митниците ще стане по подобие на това на НАП, даваме по-голяма гъвкавост за предислоциране на силите в зависимост от това къде е необходимо да се направи", обясни шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова. Тя увери, че трудовите права на служителите ще бъдат защитени.