Наполовина по-малко инвестиции са направени в българската икономика през първите пет месеца на годината в условията на ограниченията и кризата, породени от COVID-пандемията.
За периода януари-май преките инвестиции в страната са в размер на 169 млн. евро, докато преди година за същия период са били 306 млн. евро, показва статистиката на БНБ. Към края на март данните показваха обратната тенденция – преките инвестиции бяха 254 млн. евро или почти наполовина повече от миналогодишните.
Коапиталовложенията към края на май основно са под формата на реинвестиране на печалбата – 214 млн. евро. В същото време за първите пет месеца на годината статитиката отчита отлив на дялов капитал за почти 25 млн. евро, както и върнати заеми на фирмите към компаниите-майки в размер на 20 млн. евро.
В условията на коронакриза компаниите предпочитат да реинвестират печалбата, вместо да я раздават под формата на дивиденти, показва статистиката за преките инвестиции. Основна заслуга за този тренд имат и указанията на БНБ за допълнително укрепване на капитала и ликвидността на търговските банките. В началото на април центалната банка задължи трезорите да капитализират пълния обем на печалбата от миналата година (1.6 млрд. лв.), вместо да я изнасят към чуждестранните си собственици.
Коронавирусът силно е ударил и вложенията в недвижими имоти у нас от чуждестранни лица – за петте месеца на годината те са едва 100 хил. евро, при 2.6 млн. евро за януари – май 2019 г.
Най-големите нетни потоци по преки инвестиции в страната за януари–май 2020 г. са от Германия (65.8 млн. евро) и Русия (55.9 млн. евро).
Българските компании силно са свили и инвестициите си в чужбина. За януари–май те са 34.7 млн. евро (0.1% от БВП), при 150.5 млн. евро (0.2% от БВП) за януари–май 2019 г. През май 2020 г. нетният поток възлиза на 6.5 млн. евро, при 34.4 млн. евро за май 2019 г.