Медия без
политическа реклама

Липсата на ток на борсата вдигала цените

Дългосрочните договори и преференциалните цени изкривяват пазара, смята шефът на КЕВР

Докато преди близо 5 г. държавните дружества са били на ръба на фактическия фалит, то сега резултатите им са значително по-добри, отчете шефът на КЕВР Иван Иванов (на преден план).
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Докато преди близо 5 г. държавните дружества са били на ръба на фактическия фалит, то сега резултатите им са значително по-добри, отчете шефът на КЕВР Иван Иванов (на преден план).

Председателят на енергийния регулатор Иван Иванов разкритикува рязко работата на независимата енергийна борса. Вчера той коментира по време на изслушване от депутатите в Народното събрание, че един от проблемите на свободния пазар на ток е именно ниската ликвидност на борсата.

"Количествата, които се търгуват на борсата, са три пъти по-малко от тези на унгарската, четири пъти по-малки от тези в Румъния и осем пъти по-малко, отколкото тези на гръцката", заяви Иванов. Това води след себе си още проблеми, свързани с цените. Едно от решенията, според Иванов, е България да свърже енергийната си борса с пазарите на съседните страни. "Това ще намали големите разлики в цените", прогнозира Иванов.

Шефът на КЕВР припомни, че годината започна със свръхвисоки цени за бизнеса. "В един от януарските дни цената на борсата в сегмента "ден напред" достигна 207 лв. за мегаватчас, което е изключително много. Това се отразява крайно негативно на фирмите и води до повишаване на себестойността на продукцията им", заяви той. Основна причина за поскъпването на тока всъщност е, че уж свободният пазар е доминиран от държавни дружества като АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток 2". 

За да се овладеят цените и да се увеличат количествата на свободно продавания ток през миналата година депутатите приеха законови промени, с които зелените централи с мощност от 4 и над 4 мегавата да излязат на борсата. Това не доведе до промяна, още повече че им бе даден шестмесечен гратисен период. "Целта бе те да си оправят договорите с банките. Допълнителното количество ток, което трябваше да постъпи директно на борсата, се появи там едва в началото на тази година", каза още Иванов.

В отговор на депутатски въпрос във връзка с американските тецове Иванов коментира, че е "за" прекратяването на дългосрочните контракти. Според шефа на регулатора те изкривяват пазара. "Не може да има свободен пазар със специални цени и преференции", категоричен бе той. Иванов посочи, че договорът за задължително изкупуване на тока от ТЕЦ "Марица-изток 1" е до 2026 г., а за "Марица-изток 3" - до 2024 г. "Регулаторът не може да влияе на цените, те са част от договорите и клаузите по тях. А едностранното им нарушаване може да доведе до тежки финансови санкции", предупреди той. Какви конкретни действия могат да се предприемат, не бе уточнено.

 

ВЕИ

Иванов коментира и казуса с малките ВЕИ централи, изградени с пари по Програмата за развитие на селските райони, чиито цени бяха орязани заради двойно финансиране. Това стана с приемането на параграф 18 от Закона за енергетиката преди близо 5 години. Това засегна около 270 централи, в чиито договори обаче никъде не било разписано обезщетение. Според Иванов страната ни е била заплашена с наказателна процедура. "Това орязване е записано в закона и регулаторът не знае защо се спекулира с това. Ние спазваме закона и ако някой иска промяна на тези условия, то трябва да се обърне към Народното събрание", заяви той. През годините на няколко пъти е искана отмяната на този параграф, но тя е била отхвърляна от депутатите. С подписите на 48 депутати е сезиран и Конституционният съд, който каза, че няма нарушение и остави в сила параграфа, посочи шефът на КЕВР.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата