Около 300 малки ВЕИ производители организират протест на 8 май пред Министерския съвет. Планирано е акцията да започне в 10 часа и да продължи през целия ден. Протестните действия ще продължат, ако исканията ни не бъдат приети, заявяват организаторите в съобщение до медиите.
Срещу малките ВЕИ в България се води системна политика за пълното им елиминиране с цел имитация на мерки за сваляне на цената на тока. Фирмите разполагат с конкретни данни за неправилно прилагане на законите, което води до облагодетелстване на големите ВЕИ централи. Това от своя страна е фактор за високата цена на такса „задължения за обществото“ и оттам - на тока за всички потребители, пише в съобщението.
Малките ВЕИ настояват за правилно прилагане на закона и за спиране на терора върху малките семейни ВЕИ. Планирано е по време на протеста да има символично чупене на фотоволтаични панели, което ще олицетворява законодателната тесла, която фалира десетки фирми и провали бъдещето на 300 малки семейни фирми.
Малките ВЕИ производители имат готовност да продължат с чупенето на панели до преразглеждането на несправедливото тълкуване и прилагане към тях на текстове от Закона за енергетиката, което ги ощетява "за сметка на олигархичните централи". Те се заканват, при неуспех на протеста, да счупят публично фотоволтаична централа, фалирала заради законови недоразумения.
Както в. "Сега" писа, казусът е отпреди близо 5 г., когато изкупните цени на тока от ВЕИ централите със средна мощност от 50-60 киловата, изградени по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), бяха намалени с промени в Закона за енергетиката по т.нар. "схеми за подпомагане". Заради двойно финансиране - изкупна цена и финансиране от ЕС, през 2015 г. ЕК отказа да признае плащания за общо 28 млн. евро. Още тогава обаче собственици на централите заявиха, че със заявлението за ползване на евросредствата са декларирали, че токът им ще се изкупува на преференциални цени и това било записано и в договорите им с ЕРП-тата. Наясно с това били и от фонд "Земеделие".