Ден след като премиерът Борисов се похвали с небивали успехи в борбата с цигарената контрабанда и се зарече да постигне прелом и в петролния сектор, МВР, НАП и Агенция "Митници" се събраха на съвещание, за да обсъдят как да подобрят координацията помежду си. Очевидно премиерът е настоял публиката да чуе за успехите на властта и в преборването на сивия бизнес при горивата, защото в сряда началниците на трите институции дадоха еднотипни отчети за извършени проверки и наложени санкции. В престараването си да покажат активност и решимост да борят сивата и черната икономика участниците в съвещанието родиха идеята полицаи от областните дирекции на МВР да бродят по градове и шосета, села и паланки и да направят карта на бензиностанциите в България.
През миналата година са разкрити 5.3 млн. лева неплатени данъчни задължения от бензиностанции, които са крили обороти, съобщи директорът на НАП Галя Димитрова след сбирката. Данъчните хванали недекларирани 930 000 литра горива и са наложили над 130 санкции за общо 110 хил. лв. Нарушителите били много и са най-различни.
И Агенция „Митници“ се похвали с 2220 проверки, множество констатирани нарушения и задържани 724 хил. литра нелегално гориво. А Георги Чергов, шеф на Междуведомствения център за борба с контрабандата, отчете, че през 2018 г. са извършени 13 спецоперации с участието на данъчни и митнически служители, Икономическата полиция, пожарната, Агенцията за метрологичен контрол. При проверките на 141 обекта били разкрити 247 нарушения, като най-често се оказвало, че в касите на проверяваните имало повече пари, отколкото се отчитали в НАП, обясни Чергов.
След съвещанието стана ясно още, че в момента вървят проверки на 16 бензиностанции. Кои са обектите, не бе съобщено, но директорката на НАП все пак издаде, че сред обектите е и петролният бизнес на депутата Веселин Марешки. "Тече ревизионно производство, в което се прави експертиза на отчитаните продажби от всички бензиностанции", съобщи Галя Димитрова.
Във вторник премиерът Борисов обяви, че петролната асоциация, в която членуват "ЛУКойл" и другите едри играчи от бранша, е връчила на властите списък със "съмнителни бензиностанции" и текат проверки. Най-вероятно в този списък влизат и обектите на Марешки, който отдавна е трън в очите на големите вериги с ниските цени, които поддържа.
„Явно има напрежение в бранша. Получаваме различни сигнали и реагираме. Не искам да съм конкретен, за да не обвиня някого, който е невинен. Работим по сигнали и когато се потвърди информацията, тогава можем да коментираме“, отсече МВР министърът Младен Маринов. И шефът на митниците Георги Костов обясни, че всеки постъпил сигнал се проверява "професионално и дискретно", а оповестяването на течаща в момента проверка би могло до доведе до "неправилни интерпретации в медийното пространство“.
Така вместо конкретни данни за проверките от съвещанието вчера излязоха само обобщени данни и статистики. Излезе и новината, че ще бъде изработена "национална карта на всички обекти, в които се извършва разпространение на горива", както обясни Георги Чергов, началник на координационния център. В съвещанието са участвали и шефовете на областни дирекции на МВР - защото местните полицаи трябва да участват в попълването на картата и да продължат да проверяват кои бензиностанции работят на черно и кои са легални", разясни вътрешният министър Младен Маринов.