Медия без
политическа реклама

Общините искат да купуват по-евтин ток като битови абонати

Спират електрозахранването на ВиК Ямбол за неплатени сметки

27 Яну. 2022Обновена
Илияна Кирилова

Националното сдружение на общините настоява правителството да предприеме спешни мерки в помощ на местните власти, които не могат да плащат високите сметки за електроенергия. Подобна мярка е общинските болници, училища, детски градини и социални структури да се третират като битови потребители, призова кметът на Велико Търново Даниел Панов, председател на сдружението на общините.

Цената на тока за домакинствата е замразена до края на март на 119 лв. за мегаватчас, докато небитовите потребители плащат борсова цена в момента от около 600 лв. за мегаватчас.

Сдружението на общините вече е предложило на Министерството на финансите всички общинските структури без администрациите да бъдат третирани като битов потребител на пазара на електроенергия, и дори е разработило няколко варианта на методика, включително и на компенсации. Предстоят и срещи с електроразпределителните дружества, заяви Даниел Панов.

Във Велико Търново е намалено времето за улично осветление, посочи Панов. Предстои подмяната на 1600 осветителни тела с енергоспестяващи. Изключено е художественото осветление и на над 20 исторически и културни сгради. 5% намаление на консумацията на ток се очаква с въвеждането на един източник на отопление в газифицираните обществени сгради във Велико Търново.

Междувременно от Електроразпределение Юг съобщиха, че заради неплатени сметки токът на ВиК-Ямбол трябва да бъде спрян от 1 февруари. От дружеството предупредиха, че ще прекъснат електричеството на помпени станции и пречиствателна станция за отпадни води.

Предупреждение е изпратено на „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Ямбол, областната управа в града и на общината. От местното ВиК дружество вече алармираха, че не могат да се справят с плащането на 700 000 лева.

"През последните месеци разходите за електричество на водното дружество са се повишили тройно. Без кредит няма как да бъдат платени", заяви пред БНР директорът на ВиК-Ямбол инженер Стоян Радев. "В момента сме в преговори с ВиК холдинга за договор за отпускане на заем за заплащане на тока", каза той. В средата на февруари е крайният срок, в който трябва да бъде платена следващата фактура.

 

РИСК

Високите сметки поставят в риск и центровете за хора в уязвимо положение. Омбудсманът Диана Ковачева изпрати писмо до финансовия и социалния министър, в което алармира, че повече от 24 неправителствени организации, доставчици на социални услуги, търсят съдействие, защото не могат да покрият разходите си за електроенергия, природен газ и заплати. Така на практика е застрашено нормалното функциониране на този вид услуги и съществува реален риск от влошаване на подкрепата за хиляди хора в уязвимо положение, алармира общественият защитник. Ковачева подчертава, че организациите са притеснени, защото в утвърдените Стандарти за делегираните от държавата дейности през 2021 г., както и по реализираните проекти по оперативните програми, не е предвидено увеличението на цените на тока и природния газ и заложените средства се оказват крайно недостатъчни за нормалното функциониране на социалните услуги. А получените компенсации от 110 лв. за мегаватчас са били отпуснати само за октомври и ноември м.г., но не и за следващите месеци. Проблем се оказва и липсата на заложени средства за покриване на разходите за увеличението на заплатите от 1 януари 2022 г. на работещите в социалната сфера, каквото е предвидено по Наредбата за стандартите за заплащане на труда на служителите, осъществяващи дейности по предоставяне на социални услуги, финансирани от държавния бюджет

Ключови думи:

Даниел Панов, общини, ток

Още по темата