Медия без
политическа реклама

Общините погват собствениците, които декларират повече от едно основно жилище

Нарушителите ще бъдат наказвани с пълно лишаване от 50-процентната данъчна отстъпка

22 Окт. 2018МИЛА КИСЬОВА
Илияна Кирилова
Според шефа на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова поправките в закона дават възможност на общините да си събират реално имотните данъци.

Отстъпката за основно жилище - 50% от местния данък, ще се запази и в бъдеще, но само за изрядните данъкоплатци. Притежателите на апартаменти и къщи, които досега са хитрували и са декларирали повече от едно основно жилище, за да ползват данъчно намаление, ще бъдат санкционирани. Ако бъдат уличени от данъчни инспектори, че с деклариране на неверни данни са успели да смалят сградния си налог, тези собственици ще трябва да платят на местната хазна спестения данък за целия период, в който са ползвали 50-процентното облекчение. Отделно като наказание ще бъдат лишени от отстъпката дори за основното си жилище.

Това предвижда нова разпоредба в Закона за местните данъци и такси, гласувана на първо четене от парламента през миналата седмица заедно с целия пакет данъчни промени за 2019 г. В предните седмици се появиха противоречиви тълкувания на предложението, включително и че от догодина само хората с единствено жилище ще ползват 50% намаление на сградния данък. Вече е ясно, че отстъпка няма да има само за нарушителите. Новият текст, включен в закона, гласи, че "в случай, че е установено деклариране на повече от едно основно жилище, данъкът се дължи в пълен размер за всяко от жилищата и за периода, в който едновременно са декларирани като основни жилища“. 

"Мярката въобще не е новост. Всеки, който е декларирал повече от едно основно жилище, е заобикалял правилата. Сега с този текст просто прецизираме закона и даваме възможност общините да си потърсят парите", коментира шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова. "Когато говорим за основно жилище, то е там, където живеят членовете на семейството. Не може да имаш 3-4-5 основни жилища. Това досега се случваше обикновено, когато жилищата са в различни общини, тъй като общините не си говореха. Сега това ще бъде прекратено", заяви Стоянова.

По закон всеки собственик има право да намали наполовина данъка за основния си дом. Оказва се обаче, че през годините много българи - неволно или съвсем съзнателно - са декларирали повече имоти като основен подслон. Това е особено чест случай, когато човек има, да кажем, апартамент в София и къща в провинцията. Доскоро местните власти в различните краища на България не можеха да засичат такива дублирания. Сега обаче от Министерството на финансите твърдят, че общините вече са прикачени към единна информационна мрежа, имат достъп до данните за цялата страна и могат да правят онлайн справки кой къде е декларирал имоти, какви данъци плаща за тях и дали не са ползвани неправомерно отстъпки. Не е ясно какъв ще е финансовият ефект от новата наказателна мярка - пълно лишаване от данъчната преференция. Експертите на Владислав Горанов не са представили никакви разчети.

От сдружението на общините потвърдиха, че местните администрации в страната вече могат да "говорят" помежду си и да ловят нарушителите, защото имат достъп до единната информационна система на МФ. Районите на София  първи получиха възможност да обменят данни и от години засичат грешки в декларациите на столичани, които са посочили повече от едно основно жилище - примерно къща в "Лозенец"  и апартамент в "Младост". Когато общинските данъчни чиновници установят, че има дублиране, те привикват нарушителя и го приканват да посочи в кой имот живее, а за другия да доплати пълния данък. Ако собственик се сети, че е в нарушение, най-добре е сам да поправи грешката, като подаде коригираща имуществена декларация в общината, където е второто му (или следващо) "основно" жилище.

Странното е, че законът и в момента предвижда наказания за посочване на неверни данни в имуществените декларации, но санкции не се налагат. Според Закона за местните данъци има глоби за "неточности" в декларациите, които водят до спестяване на налог и те са от 10 до 400 лева. Освен това на самите бланки на имуществената декларация,  която всеки собственик на недвижим имот подава в съответната община, пише, че за неверни данни се носи отговорност по два члена от Наказателния кодекс - чл. 255 и чл. 313, като при избягване на данъци за над 3000 лева се предвижда дори затвор. Няма данни за осъдени по тези текстове нарушители, спестили от местния данък.

 

НЕЯСНОТИ

Междувременно от сдружението на общините поискаха по-ясна дефиниция за "основно жилище". Според действащия Закон за местните данъци и такси това е "имотът, който служи за задоволяване на жилищните нужди на гражданина и членовете на неговото семейство през преобладаващата част от годината". Според кметовете текстът трябва да се прецизира и поне да се уточни какво е "преобладаваща част от годината", за да може данъчните служби аргументирано да отказват ползването на 50-процентния отбив от данъка и да санкционират некоректните.  Не е ясно и как данъкоплатецът ще доказва, че даден имот е домът му.  Регистрацията по постоянен или по настоящ адрес не е надежден критерий, смятат данъчни адвокати.

 

НАГОРЕ
Без никакви дебати народните представители приеха по-високите данъци за старите автомобили. От догодина се въвежда нова формула за изчисляване на налога, като в нея вече влиза екологичен коефициент. Той ще утежнява налога за старите автомобили с евростандарт под Евро 4 и ще носи облекчения за новите коли с категория Евро 5 и Евро 6. Очаква се данъкът за колите над 15 г. да се вдигне с 30%, което ще засегне почти две трети от автомобилния парк в България. Единствено БСП не подкрепи данъчните промени. "Подлагате на изпитание най-нискодоходната част от населението. Колко от тях могат да си позволят чисто нов автомобил? Ще разходват ли общините тези допълнителни пари, които ще съберат в правилна посока?", заяви депутатът от левицата Иван Иванов. "Поскъпването е доста умерено. Крайно време е да решим дали искаме да продължим да се тровим с въздуха, който дишаме, да даваме пари за здраве и да се превръщаме във втора употреба пазар за старите коли на Европа", коментира Менда Стоянова.