Медия без
политическа реклама

ОПЕК+ реши, че иска по-скъп петрол

САЩ обвиниха нефтения картел, че прави услуга на Русия

06 Окт. 2022

Страните от ОПЕК+ решиха да спрат падането на цените на нефта на международните пазари и обявиха, че ще съкратят добивите. На вчерашното си заседание те се договориха за незабавно  намаляване на производството с 2 млн. барела дневно. Борсите веднага реагираха с поскъпване.

Одобореното от ОПЕК+ (организация на страните износителки на петрол), свиване на производството е сериозно – то е най-голямото от началото на 2020 г., когато светът бе връхлетян от ковид-пандемията. Същращаването на добивите се равнява на около 2% от световното потребление, коментираха иконономическите медии. 

Ограниченото производство може да предизвика възстановяване на цените на петрола, които напоследък паднаха до под 90 долара. А само преди три месеца котикровките се въртяха около 120 долара. 

Европейският суров петрол Брент се търгуваше стабилно при малко под 92 долара за барел -  преди взетото решение, а след него веднага поскъпна с повече от процент. 

Снощният ход на ОПЕК+ определено е лоша новина - особено за Европа, която се бори с енергийния рекет на Русия, свързан с доставките на природен газ. САЩ също са недоволни, а Белият дом обвини петролния картел, че се солидаризира с Русия, приемайки „погрешни“ решения за ограничаване на нефтодобива по време на конфликта в Украйна. В отговор на снощното решение на ОПЕК + Вашингтон смята да освободи количества от петролните си резерви, за да успокои пазарите.  

Заседанието на ОПЕК + се проведе във Виена, където е седалището на организацията. В него участва руският вицепремиер Александър Новак, който миналата седмица бе включен в списъка със санкции на САЩ, но не е под санкциите на ЕС.

 

През август министърът на енергетиката на Саудитска Арабия принц Абдел Азиз бин Салман съобщи, че страните от ОПЕК+ ще работят за ново споразумение, за да държат под контрол цените и след 2022 г. Междувременно министърът на енергетиката на ОАЕ Сухейл ал-Мазруи изрази безпокойство от недостига на инвестиции в нефтодобивната индустрия. 

Възможно е сега да има допълнителни реакции от страна на САЩ - не само освобождаване на стратегически запаси, но и придвижване на  проекта NOPEC - антитръстов законопроект на САЩ срещу нефтения картел ОПЕК, коментират американски анализатори. 

 

Западът вече многократно  обвини Русия, че използва енергетиката като оръжие, създавайки криза в Европа, която може да доведе до ограничени доставки на газ и дори до режим на тока тази зима в някои държави, силно зависими от руски природен газ. Преди сношното заседание на ОПЕК плюс САЩ настояваха членките на организацията да не създават напрежение на пазара, защото високите цени на петрола пълнят бързо опразващия се заради войната в Украйна Руски бюджет. Президентът Байдън пътува до Рияд тази година, за да убеди кралството да сътрудничи на Запада. Но визитата не се увенча с успех.
"Решението е техническо, а не политическо. Няма да бъдем използвани като политическа организация“, каза снощи пред репортери министърът на енергетиката на Обединените арабски емирства. Според организацията и без друго няма нужда от много нефт, защото доста страни ще влязат в рецесия и потреблението ще намалее. 

Съвсем в синхрон с арабските партньори вицепремиерът Александър Новак заяви, че Русия може да намали добива на петрол в опит да компенсира последиците от ценовите ограничения, наложени от Запада, които биха "нарушили пазарните механизми" и биха могли да имат "много неблагоприятен ефект" върху световната икономика. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ОПЕК