Русия желае конструктивни преговори за ситуацията на петролния пазар и не вижда алтернатива на диалога, съобщи в неделя агенция Интерфакс, цитирана от БНР. Руската агенция се позовава на интервю на говорителят на Кремъл Дмитрий Песков за телевизия "Русия-1".
"Русия не подкрепя прекратяване на сделката във формата "ОПЕК +" за съкращаване на петролното производство. Президентът Владимир Путин и Русия се ангажират с конструктивен процес на преговори с международни партньори, който няма алтернатива за стабилизиране на международния енергиен пазар", допълвал той.
В интервюто за телевизия Русия-1 той добави, че "всяко увеличение на производството би довело до по-нататъшни спадове на цените на петрола, без нито една страна да спечели от това".
Междувременно държавната петролна компания на Саудитска Арабия Saudi Aramco взе решение да не публикува днес (5-и април) своите петролни цени за месец май, както обикновено прави компанията, съобщават местни медии. И през миналия месец Aramco също забави обявяването на своите цени за доставка за следващия месец, което обикновено идва на всяко 5-о число на месеца. Решението идва, след като цената на петрола се понижи с над 50% през тази година на фона на пандемията от коронавирус и ценовата война между Москва и Рияд.
Тези новини изглеждат позитивни преди очакваната с голям интерес среща на "ОПЕК +" следващия четвъртък.
Само ден по-рано стана известно, че срещата на ОПЕК+, планирана за понеделник, бе отложена за 9 април след разногласия между Русия и Саудитска Арабия. В последните дни спорът за това кой е виновен за намаляване на цените на петрола стана още по-остър.
Цените на петрола достигнаха 18-годишно дъно на 30 март поради намаленото търсене, причинено от пандемията от коронавирус, както и от неспособността на ОПЕК и други производители, водени от Русия, да предложат по-ранна сделка ограничаване на производството, която изтече на 31 март.
Вашингтон обаче все още не е поел ангажимент да се присъедини към усилията. Руският президент Владимир Путин обяви в петък, че вината за срива в цените е на Саудитска Арабия.
Това изказване пък предизвика твърд отговор от Рияд в събота. „Руският министър на енергетиката беше първият, който заяви пред медиите, че всички участващи страни са освободени от ангажиментите си от първия април, което доведе до решението, което страните са взели, за да повишат производството си“, съобщи саудитският министър на енергетиката принц Абдулазиз бин Салман. Той посочи още, че предполагаемо руско твърдение, че "кралството планира да се отърве от редица производители на шистов нефт", също е невярно.
„Първата причина за срива на цените на петрола е коронавируса в света. Втората причина за срива на цените е оттеглянето на нашите партньори от Саудитска Арабия от сделката за ОПЕК+, увеличаването на тяхното производство, както и съпътстващата информация, че те са готови дори да предоставят отстъпка за петрола ", обяви Путин в петък.
Заради разногласията между Москва и Рияд конферентният разговор-среща бе отложен за 9 април, за да има повече време за преговори между двете страни.
Министерската среща на ОПЕК+ за стабилизиране на петролния пазар се отлага за 9 април под формата на видеоконференция, съобщи говорителката на азербайджанското министерство на енергетиката Замина Алиева, цитирана от ТАСС, Франс прес и БНР. Тя уточни, че това е било съобщено официално от Организацията на страните износителки на петрол, но не е посочила причините за това.
БГНЕС припомня, че по-рано Саудитска Арабия призова участниците в ОПЕК+ да се съберат на извънредна среща заедно с другите държави, за да балансират нефтения пазар. В петък източник каза за агенция РИА Новости, че ОПЕК+ ще обсъди на 6 април възможността за съкращаване на добива с 10 милиона барела на денонощие.
Руският президент Владимир Путин и министърът на енергетиката Александър Новак заявиха, че петролният пазар изисква съвместни действия, за които руските нефтодобивници са готови, но заедно с ОПЕК+ и такива големи нефтодобивни страни като САЩ.