Медия без
политическа реклама

Парното поскъпва най-много в Пловдив и София

Авария остави без топла вода хиляди столичани

Иван Иванов
Илияна Кирилова
Иван Иванов

Заради по-скъпия газ парното и топлата вода поскъпват средно с 6.72%. Решението за новите цени, които влизат в сила незабавно, бе обявено след вчерашното закрито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). За отделните топлофикации повишението на цените е между 2 и 8.5%. Най-голямо е увеличението за градовете с най-много потребители. Така парното в София ще бъде по-скъпо със 7.97%, в Пловдив - с 8.57%, във Враца - с 6.32% и др. По-малко ще е повишението в Бургас (4.88%), Варна (2.28%), Велико Търново (4.39%) и др.

Увеличението на практика ще бъде още по-голямо, тъй като цените на парното вече бяха повишени от 1 юли средно със 7.3%, но това досега не се усети. За някои топлофикации увеличението тогава достигаше до 17% (Бургас) и 15% (Плевен). За София скокът бе със 7.46%. Така с натрупването новите фактури, които домакинствата ще получават през идните студени месеци, ще бъдат с около и над 20% по-високи в сравнение с предходния отоплителен сезон. Това също не е окончателно. Прогнозите са за ново поскъпване на природния газ от 1 януари и за възможно ново повишение на парното насред зимата. 

Засега няма да има промяна в цените на топлофикациите в Русе, Перник, Сливен и Габрово, тъй като те работят на въглища и не зависят от стойностите на газа. Токът за бита остава без промяна.

Докато председателят на КЕВР Иван Иванов съобщаваше новите цени, десетки граждани излязоха на протест пред сградата на регулатора. Те настояха цените да останат без промяна. Това обаче няма как да стане, тъй като промяна в цената на газа с повече от 5% по закон се отразява и на парното и топлата вода. Миналата седмица КЕВР одобри повишение на газа с почти 14%, но без да променя таксите и налозите. Така за крайните потребители синьото гориво поскъпна от 1 октомври с 8%.

"Получихме декларации от неправителствени организации, че в България се повишават цените, а в ЕС остават непроменени. Цената на природния газ се определя от два фактора. Първият е промяната в курса на долара, който спрямо същия период на миналата година е с около 2% процента по-висок. Другият фактор е цената на петрола тип "Брент", която се е вдигнала с почти 44% за година", обясни Иванов.

Междувременно от "Топлофикация София" обявиха готовност да пуснат парното. По закон топлото тръгва, ако има три последователни дни със средна температура по-ниска от 12 градуса. Отоплението може да се пусне и преди това, но за целта трябва в най-близкия Център за обслужване на клиентите да се представи заявление и подписано решение от общото събрание на етажната собственост. От тази възможност могат да се възползват и детските градини, училищата и болниците. Към момента от това са се възползвали 10 сгради в София.

 

АВАРИЯ

Стотици абонати на столичното парно останаха без топла вода вчера заради авария. Тя засегна клиентите в столичния квартал "Младост" 4, както и част от "Младост" 2 и 3. Причината за аварията не бе ясна, не се знаеше и кога повредата ще бъде отстранена. Само допреди няколко седмици топлата вода в "Младост" беше спряна заради планирани ремонти на "Топлофикация". Целта бе именно да се избегнат авариите по мрежата като тази отпреди няколко години, когато голяма част от абонатите в източната част на София стояха на студено посред зима, предаде Медиапул.

Последвайте ни и в google news бутон