Медия без
политическа реклама

По-високият акциз на алкохола се отсрочва за 1 юли 2025 г.

Браншът се договорил увеличението на налога да не е от началото на 2025 г. и да става на стъпки за 4 години

12 Дек. 2024

Изненадите с бюджет 2025, изготвен от служебния кабинет не спират. Днес стана ясно, че повишението на акцизите на алкохола и бирата всъщност няма да се случи от 1 януари 2025 г., както е записано в публикувания от МФ проектозакон, а от 1 юли 2025 г. 

Новината съобщи Ралица Скорчева-Славова, председател на Асоциацията на производителите, вносителите и търговците на алкохол (Спиритс България). Тя разказа пред Нова тв днес, че отсрочката е направена по настояване на бранша, който трябва да има време да се подготви за промяната.

За вдигането на акцизите на алкохола и бирата се разбра за първи път преди три седмици при една от срещите на министъра на финансите с политическите партии в парламента. След това министър Петкова съобщи, че увеличението на алкохолния акциз ще е 10-15% от догодина. Браншовите организации реагираха доста рязко, като обясниха, че не може от днес за утре да се правят такива резки данъчни промени. И предупредиха, че това ще доведе до бум на сивия сектор, който и без това бил 50% от пазара.

"През миналата седмица имахме разговори в Министерството на финансите и се договорихме повишението на акциза за алкохола да стане устойчиво и плавно в рамките на 4 години. Т.е. тези 15% ръст ще бъдат разпределени в един 4-годишен календар. Договорихме също повишението на акциза да започне не от 1 януари, а от 1 юли 2025 г.", обясни Славова. 

От 1 юли акцизът в цената на бутилка твърд алкохол 40-градуса ще нарасне от сегашните 4.40 лв. на 4.53 лв., изчисли експертът. И предупреди, че ако в търговската мрежа алкохолът поскъпне повече от 1 юли, то това няма да е заради акциза.

По повод огромния сив сектор в производството и търговията с алкохолни напитки, Славова заяви, че става дума за близо 6000 нерегистрирани казани за ракия, които никой не знае какво произвеждат. В момента официално в България има регистрирани 1000 малки инсталации за дестилация, т.нар. казани за ракия. По данни на земеделското министерство и Агенцията по лозата и виното 50% от цялото грозде на България и захаросъдържащи плодове отиват в тези 6000 казани, каза Славова.

В сряда, когато служебният кабинет одобри законопроекта за държавния бюджет за 2025 г., служебният финансов министър Людмила Петкова съобщи, че за 2025 г. повишението на акциза да алкохола ще е 13 ст. на литър. Тъй като акцизът участва в основата за определяне на ДДС, увеличението става 15 стотинки.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

акциз, алкохол

Още по темата