Под 3% са допуснатите грешки в предварително попълнените данъчни декларации и те са грешки допуснати от счетоводители, подали тази информация в НАП. Това заяви говорителят на приходната агенция Росен Бъчваров дни преди крайният срок на деклариране и плащане на подоходния данъка - 30 април.
350 000 данъчни декларации за доходите на физическите лица, получени през 2019 г., вече са подадени в НАП.
"80% от всички декларации са подадени онлайн, предварително попълнени от НАП, което спестява много време и прави излишно посещението на данъчните офиси", обясни пред БНТ говорителят на приходната агенция Росен Бъчваров.
За първи път тази година данъкоплатците, които имат Персонален идентификационен код (ПИК) или електронен подпис, получават електронно предварително попълнени данъчни декларации с доходите от трудови и граждански договори, хонорари от авторски права, получени субсидии и наеми за имоти, отдадени на фирми. Единствено доходите от наеми от физически лица, ако има такива, трябва да бъдат допълнени ръчно в електронните декларации. Допълнително се попълват и приложенията за ползване на облекчения - за деца, за инвалидност, дарения или за допълнително доброволно осигуряване.
Ако данъкоплатец установи неверно попълнени данни, има опция да ги коригира ръчно, ако знае какви са коректните. Може да се свърже със счетоводителя във фирмата, за да изясни точните цифри, или да попита данъчен служител за съвет. Данъкоплатците имат възможност и след 30 април да подадат коригираща декларация, това те могат да направят еднократно в срок до 30 септември, обясни Бъчваров.
Около 900 000 граждани имат ПИК - два пъти повече отколкото подаваните годишни данъчни декларации за доходите. С този ПИК гражданите може да ползват 35 електронни услуги на НАП, включително и да плащат местни данъци и такси към общините.
"За данъкоплатците, които предпочитат да подадат на гише данъчната си декларация, сме създали всички условия за дезинфекция в офисите и за спазване на дистанция между чакащите. Това е и причината за опашките пред данъчните служби тези дни", обясни говорителят на НАП
От тази година вече не се прилагат служебни бележки за доходите към данъчните декларации. Счетоводителите имаха задължение да подадат тази информация в НАП до края на февруари.
Възможно е заради извънредното положение хората да нямат достъп до счетоводството на фирмата, изплатила доходи през 2019 г., и да не знаят какви данни да попълнят. "Ако тези данъкоплатци нямат и ПИК, съветваме ги да посетят която и да е данъчна служба, за да си извадят, и така ще разполагат с вече попълнена данъчна декларация с всички доходи, изплатени през миналата година", обясни говорителят на НАП.
В сила е и електронната данъчна декларация с баркод, която след като се попълни и разпечата от сайта на НАП, може да бъде подадена в данъчната служба или изпратена по пощата.
Свободните професии също декларират доходите си до 30 април. От тази година обаче те могат да правят това единствено по електронен път. До 30 април е и годишното изравняване на осигурителните вноски, както за самоосигуряващите, така и за едноличните търговци.