Медия без
политическа реклама

Адвокатите се разбунтуваха срещу превръщането на НАП в силова структура

В идеята да се даде право на данъчните да претърсват има риск от злоупотреби, предупреждават те

11 Яну. 2025
Кабинетът предлага данъчните да имат на практика полицейски правомощия
Илияна Кирилова
Кабинетът предлага данъчните да имат на практика полицейски правомощия

Столичните адвокати се разбунтуваха срещу създаването на своеобразен специализиран отряд в НАП и превръщането на приходната агенция в силова структура. 

В остро становище до Народното събрание, прието от съвета на Софийската адвокатска колегия, адвокатите определят тези промени в ДОПК като опасен прецедент и настояват те да не бъдат приемани. В него столичната адвокатура разяснява на депутатите репресивния им потенциал – създава се ограничен кръг от оправомощени от изпълнителния директор на НАП служители, които когато и срещу когото бъде преценено ще използват типични полицейски правомощия.

В становището се анализира и отхвърля по категоричен начин и друга промяна в ДОПК, предвидена в бюджета за 2025 г. – възможността от ревизираните да се искат устни обяснения. Адвокатите изтъкват, че така на практика се създава квази досъдебно данъчно производство с призоваване на „разследваните“, а устните обяснения на проверяваните са своеобразен разпит на обвиняем.

Както "Сега" съобщи още в средата на декември м.г. , служебният кабинет вкара промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) в преходните разпоредби на Закона за държавния бюджет за 2025 г., внесен в Народното събрание. С тях се дават права на служители  на НАП да претърсват офиси на фирмите, да изземват документи и да разпитват ревизираните лица. 

В момента подобни претърсвания и изземвания се допускат само със съдействие на органите на МВР, когато проверяваното лице откаже да осигури достъп или да предостави исканите книжа и информация. С промените се разрешава това да се случва и при извършване на данъчни проверки и ревизии единствено със заповед на изпълнителния директор на НАП.

Новите правомощия на НАП, които финансовото министерство иска да въведе, вече предизвикваха брожения в социалните мрежи. Мнозина съзират опасност данъчните да се превърнат в репресивен орган, който да наказва едни фирми за сметка на други близки до властта.

"Не бих подкрепил репресивни правомощия на НАП", написа във Фейсбук депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов. Той е учуден, че новата разпоредба в ДОПК регламентира претърсвания и изземвания да се правят по реда на Наказателно-процесуалния кодекс, но промени в НПК не се предлагат.

До момента обсъждания по темата за по-разширени правомощия на данъчните служители не е имало. Мотиви към промените в ДОПК също няма. Възможно е тази промяна да е свързана с планираното сливане на НАП и Агенция "Митници", при което ще продължи да съществува само НАП. И тъй като част от митническите инспектори имат разследващи функции, това вероятно ще се пренесе и към данъчните служители. Според Божанов обаче така разписани предлаганите изменения в ДОПК звучат твърде общо и дават прекалено широки правомощия на НАП.

От реакцията в социалните мрежи е видно, че предприемачи се опасяват от данъчен произвол и риск да бъдат притискани, без да може да се защитят от злонамерени действия на данъчни инспектори и конкуренти. "Претърсвания, изземвания е прерогатив на МВР, прокуратура и ДАНС, те съдействат на НАП при поискване, защо трябва да имаме няколко МВР-та?!", недоумяват недоволни предприемачи в социалните мрежи.

Счетоводители пък обръщат внимание на новата мярка - НАП освен писмени обяснения по време на ревизии и проверки, ще може да иска и устни обяснения, което си е разпит. После каквото са чули данъчните инспектори ще опишат в протокол, който проверяваният трябва да подпише, без да има възможност да се посъветва с адвокат или счетоводител по сложната данъчна материя. И тъй като масово фирмите ползват услугите на външни счетоводители, е напълно възможно проверяваният предприемач да не е подготвен да отговаря и дори да не е наясно с много от данъчните закони и счетоводни изисквания. Ако пък откаже да отговаря, ще се смята, че не съдейства, от което за фирмата ще има негативни последици. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

претърсване, репресии, НАП

Още по темата