858 язовира у нас се нуждаят от ремонт, като поне за половината от тях трябва да се предприемат спешни мерки. Това съобщи Кирил Войнов, зам.-председател на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) пред БНР в сряда. Той все пак успокои, че въпреки валежите засега няма опасност от преливане.
Два месеца след изтичането на крайния срок, началото на октомври, в който общините, които не могат да се справят с поддръжката на водоемите, можеха да бъдат прехвърлени на държавата, нито един проблемен водоем не е поет от новосъздаденото предприятие "Управление и стопанисване на язовири". Точно то според приети преди няколко месеца промени в Закона за водите трябва да се грижи за всички нежелани от общините водоеми.
За общо 2560 язовира е подадено заявление за прехвърляне на собствеността от общините към новото предприятие, което е под шапката на Министерството на икономиката. Процедурата обаче не е лека и нито една не е завършила, каза още Кирил Войнов. Някои от водоемите, за които е заявено прехвърляне, още са на концесия и договорите не са приключили. В началото на ноември стана ясно и какъв ще е бюджетът на новото предприятие - държавата ще му отпуска по 47 млн. лв. на година.
Още от юли след проверки на инспекторите от ДАМТН стана ясна бройката на язовирите, които трябва да се ремонтират, но и досега тя не е намаляла. Не е заработило и новото Държавно предприятие за управление и стопанисване на язовири, което ще поеме техническата експлоатация на водоемите, въпреки че в момента има две държавни фирми, на които е вменено да извършват подобни дейности - „Напоителни системи“ и „Язовири и каскади“.