На фона на честите закъснения и проблеми с влаковете държавната компания "Пътнически превози" отчита спад на приходите си от продажба на карти и билети. За шестте месеца на годината те се топят с 615 000 лева спрямо същия период на 2017 г. до 24.6 млн. лв. Това показва финансовият отчет на компанията за полугодието. Все пак дружеството регистрира, макар и минимална, печалба. „Пътнически превози“ е на плюс от 2.7 млн. лв. при минус от 1.3 млн. лв. за същия период на миналата година. Добрият резултат обаче отчасти се дължи на продажбата на дълготрайни материални активи - имоти, машини, съоръжения и др.
Текущите ремонти на пътническите вагони за 6-те месеца на 2018 година се изпълняват 97.59%. Ремонтирани са били 687 вагона при планирани 704, което е със 17 броя по-малко от предвидените. Причините за това са завишеният контрол по отношение на качеството при извършване на плановите ремонти и влагането на по-качествени части, става ясно още от отчета. Въпреки това съвсем не са изключение случаите, при които пътници чакат с часове по гарите, защото има проблем с влаковете. Съвсем наскоро например заради повредена мотриса десетки граждани чакаха близо пет часа влака си по линията Бургас–София.
Останалите две свързани дружества - холдинг „БДЖ“ и "Товарни превози", обаче не могат да се похвалят с положителен резултат, въпреки че топят загубите си. Холдингът отчита минус от 619 хил. лева при отчетена загуба в размер на 1.8 млн. лв. за същия период на 2017 година. Основните причини за подобряване на финансовия резултат са намалените разходи за лихви по просрочени плащания с 3.1 млн. лв., става ясно от финансовия отчет на компанията за полугодието.
Товарните превози на БДЖ също топят загубата си, но остават на минус. Компанията отчита загуба от 2.6 млн. лв. на фона на 2.7 млн. лв. преди година. Нищожното намаление се дължи на увеличението на приходите от превоз на товари и намалението на разходите от основната дейност на дружеството.
Интересно е, че спрямо шестте месеца на миналата година са намалели превозите от "Девня цимент" (-37.1%), "Неохим" (-27.6%), мините на офшорката "Ти Би Ел" (-24.3%) и др., показва още отчетът. Финансовият резултат е лош и заради пропаднали поръчки за превоз на товари от два клиента - "Персенк инвест" и "Полисан", в размер на общо 2.8 млн. лв. Първата от тях се занимава с производство на инертни материали, а втората е един от най-големите търговци на горива, който се счита за един от основните доставчици на горива за бензиностанциите на Веселин Марешки. Сега обаче тя има финансови затруднения след отнемането на лицензите й за данъчни складове и е тръгнала по пътя на фалита.
В същото време „Товарни превози“ отчитат ръст в задълженията си с почти 6 млн. лв. до 109 млн. лева. Увеличението е най-вече заради дългове към Националната компания „Железопътна инфраструктура“.