Просрочените задължения на бизнеса отново са започнали да растат, след като през 2018 г. бе отчетено намаляване на сроковете на отложено плащане. Това показва тазгодишното проучване на навиците на плащане в Европа, проведено от фирмата за събиране и изкупуване на вземания EOS Груп. Според него у нас просрочието при разплащането на фирмите през тази година е средно 21 дни, което е с 2 дни повече отпреди година и далеч над средното ниво за Европа от 10 дни.
Българският бизнес отново се нарежда в групата с лоша дисциплина - 23% от фактурите, издадени към фирми контрагенти, се плащат със закъснение или изобщо не се погасяват. Други страни със сходен дял нередовни плащания са Гърция - с 23%, Румъния - с 22%, и Великобритания - с 21%. Средното ниво за Европа е 19% просрочени фактури на компаниите.
За разлика от бизнеса обаче българските граждани стават все по-дисциплинирани в разплащанията. При тях просрочията са 18% при 19% преди година. Дните просрочие при гражданите също намаляват от 15 на 14 дни. Именно заради все по-редовните обикновени потребители България следва общата положителна тенденция на подобряване на навиците на плащане в Европа. През тази година проучването на ЕOS показва, че е достигнат рекорд по редовно платени фактури в европейските държави - 81% средно за Европа. У нас 77% от издадените фактури се плащат навреме, 19% - със закъснение, а 4% се отписват поради невъзможност да бъдат събрани изобщо. Година преди това навреме платените фактури са били 76%, а закъснелите - 20%. Делът на несъбираемите остава същият.
В проучването са анкетирани 3400 компании в 17 европейски държави. "Българският бизнес традиционно остава по-голям оптимист от средното ниво за Европа по отношение на бъдещето", коментира Райна Миткова, управител на EOS за България. "Добре е да сме по-предпазливи на фона на глобалните икономически перспективи - търговските спорове между САЩ и Китай, коригираните прогнози на Германия и Италия за очаквания ръст, Брекзит. Вече сме свидетели на забавянето на растежа на европейската икономика, а рисковете са взаимосвързани и могат да доведат до спад на глобалната търговия и производство", заяви Миткова.