Медия без
политическа реклама

Пътната агенция покани БСП да помогне с експерти по асфалта

Според АПИ в българската нормативна база нямало регламент за взимане на проби от готови пътища

Институт за пътна безопасност

Пътната агенция откликна по удивителен начин на искането на БСП за независима експертиза, която да установи какво е състоянието и качеството на настилките по най-важните шосета в страната - автомагистралите "Тракия", Хемус", "Струма" и "Марица", Околовръстния път на София и на пътя Видин-Кулата. Вместо бързо да възложи проверката на лицензирана европейска лаборатория, Агенция "Пътна инфраструктура" изпрати във вторник писмо до социалистите, с което ги кани да излъчат експерти за включване в работна група, която да "търси решения".  В писмото на АПИ се твърди, че в българската нормативна база не пишело как се взимат проби от вече направени пътища.

В началото на ноември група червени депутати, начело с Елена Йончева, внесоха в АПИ конкретно искане да се  вземат проби от изброените шосета и те да бъдат изследвани в чужбина, за да няма съмнения за подправяне и преиначаване на резултатите. Те дори предложиха да осигурят необходимите средства, стига пътната агенция да даде разрешение за извършване на такава външна експертиза. "Нашето искане не дискредитира българските строители. Ние искаме да получим отговор краде ли се от българските магистрали. Състоянието на пътищата е видно за всеки от нас и без техническа експертиза", обясни тогава Елена Йончева.

Цял месец отне на АПИ да измъдри отговор. В бюрократичното (меко казано) писмо до социалистите ръководената от инж. Светослав Глосов агенция посочва, че "разписаните процедури в нормативните актове се отнасят за етапа на строителство на пътната инфраструктура, а след въвеждането на обектите в експлоатация не е предвиден ред, по който да бъдат изпълнявани изследвания на вече готовите пътни обекти. Предвид широкия обществен интерес, както и политизирането на въпроса, АПИ предлага на ПГ „БСП за България“ да излъчи работна група от пътни експерти, с която представителите на Агенция „Пътна инфраструктура“ да потърсят варианти за експертни и технически решения, съответстващи на законовите рамки, подписаните договори за безвъзмездна финансова помощ и на международния опит.

В отговора се посочва още, че "евентуалното съгласие за експертиза е необходимо да бъде предшествано от уточняване на вида изследване, точно на кой метър от участъка ще бъде извършено, при какви мерки за безопасност, при какви условия и от кого".

Темата за качеството на асфалта стана особено болезнена след жестоката катастрофа при Своге. Тогава се разбра, че строителната фирма, ремонтирала шосето, е "проверявала" в собствената си лаборатория качеството на полаганата асфалтова смес.

РЕАКЦИИ

Отговорът на АПИ за проверка на строителството на някои отсечки от магистралите е опит да ни се хвърли прах в очите и да се „замете“ случаят, обяви вчера лидерът на БСП Корнелия Нинова. „В отговора се твърди, че такива проверки могат да се правят само в процеса на строителството, но не и когато пътят е приключен. За нас е неприемливо и твърдението, че такива проверки трябва да се правят от лаборатории, посочени от изпълнителя. Това означава строителят да проверява сам себе си, което не може да гарантира обективност на изследването“, смята Нинова. Елена Йончева пък цитира част от доклад на Държавния департамент на САЩ за инвестиционния климат, в който се казва, че „корупцията в България е ендемична и е свързана с големите инфраструктурни проекти“. Тя също подчерта, че няма законова пречка да бъде извършена независима техническа експертиза на строителството и ремонта на магистралите.

Последвайте ни и в google news бутон