Медия без
политическа реклама

В регистъра на обществените поръчки вече ще се публикуват и анексите

Договорите с подизпълнителите също стават публични

 Министрите одобриха на последното си заседание промени в Закона за обществените поръчки. За пълното им влизане в сила ще почакаме още три години.
Илияна Кирилова
Министрите одобриха на последното си заседание промени в Закона за обществените поръчки. За пълното им влизане в сила ще почакаме още три години.

В Регистъра на обществените поръчки вече ще се публикуват всички допълнителни споразумения, които възложителите сключват с фирмите изпълнители. Така обществеността ще научава на какви основания и по какъв начин се променят условията, с които определени кандидати са спечелили дадена обществена поръчка. Това предвиждат промени в Закона за обществените поръчки, приети на последното заседание на кабинета.
Властта най-после реши, че трябва да осигури прозрачност как се харчат публичните средства именно в този етап на провеждане на поръчките. Години наред за обществеността бе ясно, че именно с анекси към официалните договори се изменят цени, срокове и други условия за избраните фирми, с което се опорочава цялата конкурсна процедура. Това се доказва и от одитите на Агенцията за държавна финансова инспекция и Сметната палата, които в последните години отчитат сериозни нарушения при почти всяка трета поръчка.
Предвижда се и още една мярка, която ще осигури повече прозрачност - всички възложители на обществени поръчки ще трябва да публикуват и договорите с подизпълнителите - информация, която към момента не е публична.
Основната част от новите текстове в закона са свързани с въвеждането на централизирана електронна платформа, която да обхване целия процес - от обявяването на търговете, през оценката на офертите, до сключването на договорите с избраните изпълнители и разплащането с тях.

Както писа в. "Сега", България ще може да се похвали с цялостно провеждане на обществените поръчки по електронен път евентуално в началото на 2021 г., въпреки че даденият от Еврокомисията срок е 18 октомври тази година. Страната ни обаче сериозно се забави с избора на изпълнител на електронната система и сега става ясно, че модулите й ще заработят поетапно в следващите три години.
Всъщност до 18 октомври ще се електронизира само малка част от цялостната процедура по провеждане на обществените поръчки. Според новия законопроект към тази дата трябва да бъде възможно чрез централизираната платформа да се публикуват решенията, обявленията и документациите за обществените поръчки. Електронно ще може да се правят запитвания и разяснения, както и подаване на заявления за участие и оферти.


НОВИ ПРАГОВЕ
Със законопроекта се предлага повишаване на стойностните прагове по обществените поръчки. За доставки и услуги повишението е с 5%. Те са съобразно новите европейски стойности, влезли в сила от 1 януари 2018 г. По-чувствително е предложеното завишение на праговете за строителство - от 5 на 10 млн. лв. Към момента у нас тези прагове са почти три пъти по-ниски от европейските.

Последвайте ни и в google news бутон