Швеция и Норвегия оттеглят плановете си да се превърнат в безкешови общества поради опасения, че напълно дигиталните платежни системи ще ги направят уязвими към руските заплахи за сигурността, пише ''Гардиън".
Комбинацията от добро високоскоростно интернет покритие, високи нива на дигитална грамотност, голямо население в селските райони и бързо развиващи се финтех индустрии поставиха северните съседи на бързата писта към бъдеще, в което не се налагат плащания в брой.
Мобилната платежна система Swish, която шест банки стартираха през 2012 г., е повсеместна в Швеция - от сергии на пазара до кафенета и магазини за дрехи. Норвежкият еквивалент Vipps, който се сля с датския MobilePay през 2022 г., за да създаде Vipps MobilePay, също е много популярен. Миналия месец стартира и в Швеция.
През 2018 г. бившият заместник-управител на централната банка на Швеция прогнозира, че страната ще стане безкешова до 2025 г. Но нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. и последвалото нарастване на трансграничната хибридна война и кибератаките, за които биват обвинявани проруски групировки, подтикнаха Швеция и Норвегия да преосмислят позицията си, включително и начина, по който хората плащат за стоки и услуги. Правителството също така обмисля законодателство, което да защитава възможността за плащане в брой за определени стоки. Парите в брой са законно платежно средство в Швеция, но магазините и ресторантите могат да се превърнат в безкешови, стига да е налице известие, определящо техните ограничения върху методите на плащане.
В брошура със заглавие "В случай на криза или война", която ще бъде разпратена до всеки дом в Швеция следващия месец, министерството на отбраната съветва хората да използват пари в брой редовно и да поддържат поне едноседмични запаси в различни деноминации, както и достъп до други форми на плащания като банкови карти и цифрови разплащателни услуги. ''Ако можете да платите по няколко различни начина, вие укрепвате готовността си'', се казва в брошурата.
В Норвегия хората винаги са имали право да плащат в брой, но все повече търговци на дребно в страната предпочитат безкешов метод на плащане, блокирайки около 600 000 души, които нямат достъп до цифрови услуги. Ето защо през лятото правителството въведе законодателство, според което търговците на дребно могат да бъдат глобени или санкционирани, ако не приемат плащания в брой.