Не се състоя очакваното от дълго време изслушане на премиера в оставка Кирил Петков, неговия финансов министър Асен Василев и енергийния министър Александър Николов по случая "Gemcorp". Тримата бяха поканени, за да отговарят на въпроси, във временната парламентарна комисия, която проучва меморандума, сключен между Николов и представителите на компанията за 1 милиард долара инвестиции в българската енергетика. Никой обаче не се появи.
Премиерът вече обяви, че на сътрудничеството с Gemcorp ще бъде сложен край. Причината е доклад на ДАНС по въпроса, предоставен на анкетната комисия, който накара дори ДБ - партньорите на "Продължаваме промяната" във властта, да поискат меморандумът да бъде прекратен, тъй като страната ни може да се окаже в нарушение на санкциите срещу Русия. Така и не се разбра по какъв начин може да се прекратява такъв документ, след като беше обявено, че става въпрос за писмо за намерение за инвестиции, което не е правнообвързващо.
Очакваше се всички въпроси около меморандума да бъдат обсъдени на днешното изслушване. Петков и Николов обаче са на посещение в Азербайджан, където обсъждат доставките на природен газ за България. Василев се оправда за отсъствието с неотложни ангажименти. Какви са те, министърът не беше пожелал да уточни. Така заседанието на комисията се обезсмисли, а опозицията получи повод да предизвика скандал.
От ГЕРБ-СДС обвиниха председателя на комисията Емил Георгиев, че прикрива членовете на правителството. "Аз ли прикривам някого?", възмутено викаше Георгиев, който също беще недоволен от провала на изслушването. Намеси се Венко Сабрутев от "Продължаваме промяната", който разказа за визитата в Баку и съобщи, че финансовото министерство е пратило писмо, за да обясни отсъствието на шефа си. Започна хаотичен спор, от който накрая се избистри решението да бъде насрочено същото изслушване за следващия вторник, 26 юли, от 12 часа. Герберите настояваха да получат решението на Министерския съвет, с което се задължава министърът на енергетиката да прекрати меморандума, както и писмото, което Николов е трябвало да изпрати до страните по меморандума, за да ги уведоми за новата ситуация. Поискаха също и анализ от енергийното министерство дали ще има последици за държавата поради съдържащата се в документа клауза за арбитраж.
Междувременно разправиите продължиха заради участието на шефа на депутатите от ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова. Тя дори не беше член на комисията и не се разбра защо е дошла за заседанието, но постоянно размахваше ръка, за да поиска думата. "Г-жо Атанасова, ще хванете мускулна треска", предупреди я полушеговито, полунасериозно Емил Георгиев, който не искаше да й позволи да говори.
Тя обаче сама си взе думата, за да го разкритикува, че провежда заседание по същото време, докато работи пленарната зала на парламента. "Не желая да ви слушам", отвърна й Георгиев. "Имате много объркани възприятия", порица го Атанасова. В отговор соцдепутатът я посъветва да се оплаче в Конституционния съд, като не й харесва как води заседанието.
Тази сценка се наблюдаваше от журналистите, които за първи път бяха допуснати на иначе заседаващата на закрито комисия, и предизвикваше смях сред гостите. Всичко приключи, когато депутатите се разбраха да проведат изслушването следващата седмица.