Медия без
политическа реклама

Съдът спря смяната на шефа на „Кинтекс“

21 Апр. 2022

Софийският градски съд е разпоредил спиране на вписването на новия Съвет на директорите на „Кинтекс“ ЕАД.

Новината съобщи самият изпълнителен директор Александър Михайлов, чиято смяна разпореди вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова в началото на седмицата.

От определението на съда става ясно, че освобождаването на стария борд на директорите и назначаване на нов се спира, защото Александър Михайлов е внесъл жалба срещу исканите от едноличния собственик - ДКК, кадрови промени.

ДКК е поискала освен отстраняването на Михайлов, така и другите членове на борда на директорите на "Кинтекс" и назначаването на четирима нови - Александър Павлов, Пламен Пешев, Борислав Йорданов и Валери Гроздев.

В понеделник Нинова съобщи,  че Инспекторатът на Министерството на икономиката и индустрията е установил редица нарушения и явен конфликт на интереси на изпълнителния директор на оръжейната фирма и докладът е предоставен на прокуратурата и на Агенцията за държавен финансов контрол.

Отстраненият директор Александър Михайлов обаче твърди, че одит на „Кинтекс“ ЕАД изобщо е извършван. "Никакви документи не са изисквани от предприятието, не са и идвали проверяващи на място. Още по-странното е, че одитът на министерството всъщност няма правомощия да проверява търговското дружество, а това би следвало да направи принципалът ДКК", посочи Михайлов.

Пред икономическата комисия в парламента в сряда вицепремиерът Корнелия Нинова обяви пред депутатите, че освобождава изпълнителния директор, защото тъй е работил едновременно и в частна оръжейна фирма, и в държавната „Кинтекс“. "Това категорично не отговаря на истината и може да бъде проверено във всеки момент в системата на НАП и Агенция по вписванията. Публичният регистър ясно показва, че към датата на встъпването си в длъжност в „Кинтекс“ ЕАД - 27.10.2021 г. аз  не участвам под никаква форма в частни фирми, лицензирани и развиващи сходна дейност (оръжейна търговия)", посочи Михайлов.

Поради създадената ситуацията в момента „Кинтекс“ на практика няма легитимно ръководство и оправомощено лице, което може да подписва и представлява дружеството. Отстраненият директор посочва, че предстои предприятието да подпише договор за над 40 млн. евро, но заради действията на министъра на икономиката, той е поставен на карта, а с това се застрашава държавният интерес.

„Отново заявявам, че във всеки момент съм бил в готовност да подам своята оставка. Тя само трябваше да бъде поискана. Продължавам да не разбирам защо министерството предприе тази атака за моето професионално дискредитиране, което аз не мога да приема и ще продължа да се боря срещу всички внушения и откровени неистини, които се изговарят в общественото пространство по мой адрес“, казва досегашният изпълнителен директор на „Кинтекс“.

 

Инспекторатът на Министерството на икономиката и индустрията (МИИ) извърши проверка на дейността на „Кинтекс“ ЕАД за 2021 г.   Заключенията са за редица нарушения и явен конфликт на интереси на изпълнителния директор на фирмата - оръжеен търговец.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата