Медия без
политическа реклама

От утре зелена зона в София се разширява с над 5500 паркоместа

Собствениците на сгради с над 200 места за паркиране ще са длъжни да правят транспортно проучване за натоварването на уличната мрежа

 Колчета има, тротоари - не. Наскоро "Спаси София" разпространи тези снимки от подготовката на "Лозенец" за влизане в зелена зона.
Спаси София
Колчета има, тротоари - не. Наскоро "Спаси София" разпространи тези снимки от подготовката на "Лозенец" за влизане в зелена зона.

От 1 ноември Столичната община увеличава зелената зона за платено паркиране срещу 1 лев на час с над 5500 места. Разширението на зоната се прави по искане на гражданите в районите "Лозенец", "Красно село", "Оборище" и "Възраждане". Така общият брой на местата за платено паркиране в София ще нарасне до 27-28 хил., твърдят от Центъра за градска мобилност.

Новите паркоместа се намират на улиците между бул. "Джеймс Баучер" и бул. "Никола Вапцаров" в "Лозенец", в карето на бул. "Иван Гешов", бул. "Пенчо Славейков", бул.  "Ген. Тотлебен" и ул. "Георги Софийски" в "Красно село", карето между ул. "Константин Величков", бул. "Сливница", бул. "Александър Стамболийски", ул. "Димитър Петков" и ул. "Опълченска" във "Възраждане", както и района между  бул. "Евлоги и Христо Георгиеви", бул. "Ситняково", бул. "Данаил Николаев" и ул. "Черковна" в "Оборище".

До вторник сутринта Центърът за градска мобилност е подготвил 95% от новата зона, като вече са поставени пътните знаци, маркировките и предвидените за някои тротоари ограничителни колчета, каза пред БНТ шефката на дирекция "Паркиране и мобилност" Румяна Милова. Тя се съгласи с недоволството на столичани от лошото състояние на тротоарните настилки и призна, че "донякъде е неприемливо да се поставят нови колчета на изпочупени тротоари", но не пропусна да напомни, че те са такива заради дългогодишно паркиране на автомобили върху тях. Тази година за оправяне на тротоари са отделени 2 млн. лв., но работата тепърва започва. "Да, забавихме се малко, но трябваше да изберем изпълнители", оправда се Милова и увери, че още днес започва работа по тази задача във "Възраждане".
През последните години Столичната община разшири няколко пъти "зелената" зона, но този път в обхвата й попадат и околоблоковите пространства, чийто собственик е общината. Така нерегламентираните площи, използвани от домуващите за паркинги, също ще станат платени. На тях те ще могат да паркират колите си с винетен стикер, чиято годишна цена е 100 лв. 

За да осигури контрол върху новите паркоместа, от ЦГМ са назначили още служители и автомобили на екипите, които поставят скоби.

ПРОЕКТ

Транспортно проучване за натоварване на уличната мрежа и градската среда от трафик ще трябва да извършват обществените и частните сгради с над 200 места за паркиране и гариране. Това предвижда проект за изменение на Наредбата за планиране и проектиране на комуникационно-транспортната система на урбанизираните територии, публикувана за обществено обсъждане на сайта на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Целта е да се проучи допълнителното натоварване на уличната мрежа и градската среда от трафика, който ще се привлече в даден район от изграждането на нови обекти, за които са предвидени такъв брой паркоместа. Освен за нови задължението ще важи и при надстрояване, пристрояване и промяна на предназначението на съществуващи сгради, които биха довели до създаване на повече от 200 места за паркиране и ще натовари значително уличната мрежа и градската среда, обясняват от ведомството.

От общинските съвети се очаква да разработят изисквания за определяне на обхвата и съдържанието на проучването за нови обекти с необходими или предвидени повече от 200 места за паркиране и гариране.

 

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон