От днес започва преброяването на земеделските стопанства в страната. То се прави веднъж на 10 години. В него ще се включат 1500 преброители, които ще събират информация по предварително изготвен въпросник. Бюджетът за преброяването на земеделските стопанства е близо 9 млн. лева.
Броенето ще се извърши на два етапа. До 18 септември фермерите ще могат да се преброят онлайн, чрез предоставяне на данни от земеделските стопани с помощта на уеб-базирано приложение и попълване на електронен въпросник. След тази дата тръгват анкетьорите, като този процес ще продължи до 18 декември.
Те ще събират информация за ползваната земя и земеделска техника, отглежданите селскостопански животни, сградите за животни, работната сила и други дейности в стопанството.
От земеделското министерство напомнят на стопаните, че събраните данни се ползват за статистически, а не за данъчни цели.
Затова от ведомството апелират да се подава коректна информация, за да не се изкривява общата картина на земеделието ни. Нещо, което вероятно се е случило при предишното преброяване. "Не може България да е на последно място по добив на мляко някъде от около 3000 литра при кравите. Във всички държави е над 4000 литра. Това означава, че ние някъде крием, нещо е изкривено", коментира пред БНР Николай Маринов от земеделското министерство.
Една от целите на преброяването е и да спомогне да се определят насоките за развитие на българското земеделие. Информацията ще даде възможност за адекватно планиране на националните политики и политиките на ЕС. От земеделските стопани няма да се изискват документи за доказване на предоставените сведения. Ще бъдат ползвани и данни, налични в административните регистри. На интернет сайта на МЗХГ е публикувана подбробна информация за провеждане на преброяването на земеделските стопанства през 2020 г. на адрес agri-census2020@mzh. government.bg.