Частните училища и градини ще получат втори шанс да се включат в системата от държавно финансиране за бюджетната 2021 година заради кризата с коронавируса. На днешното си заседание правителството прие промени в наредбата за финансирането на институциите в образователната система, с които удължава срока за подаване на заявления до 4 септември, 2020 година. Обичайният срок за заявяване на интерес от включване в системата на бюджетно финансиране е 31 май, но тази година много директори не са направили точна преценка покрай епидемията.
Искането за допълнителна възможност за подаване на документите е постъпило именно от частни интитуции, които се оплакват от намалели приходи и спаднали доходи на родителите в кризата. Възможността за отпускане на държавни субсидии на частните институции бе дадена през 2018 година, като изискването е за дейностите, които се финансират от държавата, частните институции да не събират пари от такси от родителите. Поставя се и второ условие - минимум 20% от приеманите в такива градини и училища деца да се обучават безплатно. Субсидията за частните училища се предоставя по реда на тази за държавните - тоест по бюджетите на съответните общини, които ги преразпределят.
Въпреки сериозните спорове около въвеждането на възможността за държавно финансиране на частното образование, от тази възможност през 2018 година се възползваха едва 9 частни училища. С цел контрол просветното министерство въведе серия от механизми за отчетност на средствата, така че да има гаранции, че частните институции не получават двойно финансиране за осигуряваните от тях дейности. Бе приет и изричен ред за прекратяване на държавното финансиране при ниски образователни резултати в съответната институция.