Природо-математическа гимназия "Васил Друмев" във Велико Търново е първото училище у нас, на което министърът на образованието и науката Красимир Вълчев възложи иновативна задача, съобщиха от МОН. Тя включва разработване на нови учебни програми чрез въвеждане на нови учебни предмети в областите "Дигитално предприемачество", "Киберсигурност" и "Изкуствен интелект" за паралелки от професионално направление "Компютърни науки". По тях следва да се обучават осмокласниците, които усвояват професиите "Системен програмист" и "Приложен програмист".
Новите програми ще се създават от обединение от преподаватели от Техническия университет-София въз основа на подписано споразумение и фирми, свързани с технологични и дигитални компетентности в местната общност, както и от педагози от Природо-математическата гимназия "Васил Друмев" - Велико Търново. Те трябва да са синхронизирани с учебните предмети от общата и отрасловата професионална подготовка по професиите от направление "Компютърни науки" и с учебните предмети от специфичната професионална подготовка по специалностите от професиите "Системен програмист" и "Приложен програмист".
Училището ще може да кани партньорите от местния бизнес да преподават и по задължителни предмети и да водят извънкласни дейности. Специалисти от бизнеса ще участват съвместно с преподавателите и в провеждането на теоретични и практически изпити по професията. Партньорството включва и при необходимост от допълнителни практически занятия те да се провеждат в местни фирми, свързани с информационните и комуникационните технологии.
Учениците, преминали успешно обучение по новите учебни предмети, ще получават удостоверение за преминало обучение с броя на учебните часове по учебен предмет за съответната учебна година, подписано от представители на училището, ТУ-София, местния бизнес, които са провеждали обучението, и от директора на Природо-математическата гимназия "Васил Друмев" - Велико Търново.