Медия без
политическа реклама

Медсестрите са готови на протест, ако намалят обучението им на 3 г.

По-краткият курс на обучение няма да реши кадровата криза, смятат те

12 Февр. 2025
Сегашното обучение на медицинските сестри и акушерките отговаря напълно на изискванията на Директива 55/2013 на ЕС и е едно от най-добрите в Европа, казват от Асоциацията.
Илияна Кирилова
Сегашното обучение на медицинските сестри и акушерките отговаря напълно на изискванията на Директива 55/2013 на ЕС и е едно от най-добрите в Европа, казват от Асоциацията.

Медицинските сестри и акушерките са готови на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това коментира пред БНР Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ).

От асоциацията, заедно с Българската асоциация на помощник-фармацевтите и Българският съюз на лекарските асистенти и фелдшери, излязоха с обща позиция до премиера и президента, в която изразяват безпокойство от идеята, за която настояха преди дни от Съвета на ректорите пред просветния министър - обучението за медсестри и акушерки да се намали от 4 на 3 г.

Сегашното обучение на медицинските сестри и акушерките отговаря напълно на изискванията на Директива 55/2013 на ЕС и е едно от най-добрите в Европа, където нашите медицински сестри и акушерки са високо оценени, се казва в позицията на асоциациите. Според тях по-краткият курс на обучение на медицинските сестри няма да осигури по-бързо справяне с кадровата криза. "Наивно е да се вярва, че ще има повече желаещи да учат за медицински сестри при тригодишен курс на обучение. И сега четвъртата година на обучението е държавен стаж и студентите работят в лечебните заведения", добавят професионалистите по здравни грижи. Според тях критично намаленият брой на медицински сестри в болниците е породил порочните практики на техните места да бъдат назначавани лица без необходимата квалификация, което поставя в риск пациентите.

"Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива, което отваря вратите на специалистите за търсене на работа в чужбина, където трудът им е оценяван много по-високо", обясни Василева. Според нея точно това е причината, а не доводът, че с предложението се търси решение на проблема с липсата на кадри и привличана на студенти. По думите й в последната година от следването си студентите полагат задължителен стаж, за който не получават възнаграждение. "Сестрите и акушерките работят пълноценно без заплати, работейки учат", посочи Василева, според която 3 г. не са достатъчни за добра подготовка.

Тенденцията за застаряване на професията на медицинска сестра остава. 1/3 от работещите в момента са в пенсионна възраст, а друга 1/3 се очаква да влезе в тази възраст през следващите 5 години, каза още председателят на БАПЗГ.

 

Готовност

"Провокирани от недалновидните политики, наложени в годините назад, липсата на стандарти за работа, липсата на достатъчно професионалисти по здравни грижи, прекомерната натовареност на работното място, недостойното заплащане и продължаващото разрастване на броя на лечебните заведения, в които няма кой да работи", от съсловието категорично заявяват, че всички промени в образованието, квалификацията и професионалните дейности на професионалистите по здравни грижи не може да се осъществяват без предварително обсъждане с тях. Ако за пореден път се наложат управленски решения, без да бъдат съгласувани със съсловието, от асоциациите заявяват в позицията си готовност за масови протести.

Последвайте ни и в google news бутон