Обучението за придобиване на образователно-квалификационната степен "бакалавър" за специалността "Медицинска сестра" и специалността "Акушерка" да се намали от 4 учебни на 3 учебни години. За тази промяна настояват от Съвета на ректорите, откъдето наскоро са имали съвместно заседание с просветния министър Красимир Вълчев, става ясно от тяхно съобщение.
Медицинските университети отдавна настояват за промяната на продължителността на обучението за медицинска сестра, тъй като в почти целия ЕС това направление се учи 3 г. Това е и сред причините желаещите да се обучават по него да са недостатъчно за нуждите на страната ни. По предложение на Сдружението на медицинските университети ректорите настояват и за промяна в статута на професията "Парамедик" - от професионално обучение към висше образование и въвеждане на професионално обучение за придобиване на професията "Медицински асистент".
На заседанието министърът и ректорите са се обединили около спешната потребност от подобряване на качеството на обучението в университетите чрез по-висока мотивираност на студентите и преподавателите, и завишаване на изискванията към студентите и към преподавателите при атестирането и академичното им развитие, съобщиха още от Съвета на ректорите.
"Създаването на инвестиционна програма за подобряване на инфраструктурата на висшите училища у нас, на общежитията и спортните бази, както и формирането на фонд за финансиране на национални научни програми са сред важните политики, които следва да стимулират конкурентоспособността на висшето ни образование. Привличане на чуждестранни студенти, износ на българско висше образование и повишаване на стипендиите на обучаващите се в университетите ни са другите ключови приоритети, които ректорите и министърът ще заложат в програмата на правителството", пише още в съобщението на Съвета на ректорите. Оттам добавят, че финансирането на висшите училища, насърчаването на процеса за развитие на дуалната форма на обучение във висшето образование, както и споделянето на ресурси между университетите, са сред важните писти, по които също ще се работи с новия екип в МОН.
"Припознавам всяка една от темите, които поставихте и всяка от тях е важна. Ще създадем организация, за да започнем работа по тях. Моето предложение е партньорски да работим по всички точки", е казал министър Вълчев по време на срещата. По негови думи усилията трябва да са съсредоточени за подобряване на резултатите и качеството в системата.
"Трябва да решим няколко фундаментални въпроса - пазарът в България се свива и това кара университетите да се състезават помежду си не само ценово, но и по отношение на качеството. Мерките, които е необходимо да предприемем спешно, са да дадем възможност на студенти от трети страни да идват да учат в България и да отворим пътя за износ на българско висше образование", коментира и председателят на Съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова, която е и ректор на Висшето училище по телекомуникации и пощи.