Медия без
политическа реклама

Родители и учители не искат онлайн олимпиади по математика

Директорите признават, че училищата едва ли биха могли да осигурят прозрачност при провеждането

Илияна Кирилова
"Как ще се гарантира, че никой няма да подсказва на децата?", чудят се родители

Възможността дадени ученически олимпиади и състезания да се провеждат онлайн събира все по-голямо недоволство сред родители, готвещи децата си за съответните състезания, предимно математически. Учители и директори също признават, че се притесняват от новата опция, която даде министерството на образованието, като мярка за ограничаване на коронавируса, тъй като няма да могат да осигурят равнопоставеност и прозрачност при провеждане на съответната проява.

Става дума за промените в заповедта за ученическите олимпиади, направени от МОН на 4 декември, с които се промени графикът за ученическите състезания. Повечето общински кръгове на ученическите олимпиади бяха насрочени за януари, а областните кръгове - за февруари. Заради затварянето на училищата заради пандемията обаче спазването на тези срокове става невъзможно. Затова и МОН излезе с нова разпоредба. Според нея общинските кръгове на ученическите олимпиади и националните състезания трябва да се проведат "не по-късно от две седмици преди датата на провеждане на областния кръг на съответната изява". Общинският кръг на олимпиадата по математика например бе планиран за 12 декември, а областният - за 13 февруари догодина. С промените на практика се дава възможност общинският кръг да бъде отложен с шест седмици и да се проведе не по-късно от 30 януари (последно той бе насрочен за 16 януари догодина).

Заедно с новите графици обаче е оставена вратичка и за онлайн провеждане на олимпиадите, която именно тревожи родители и учители. Опасенията са най-вече за математическите състезания, защото с резултатите от тях се кандидатства за прием в пети клас в математическите гимназии. Въпросната разпоредба гласи, че "по решение на директора на съответното училище общинските кръгове на ученическите олимпиади, на националните състезания, ако имат такива кръгове, както и училищните кръгове на националните състезание по професия, за които подготовката на изпитните материали за съответните възрастови групи се осъществява от училищни комисии, при липса на друга възможност се провеждат от разстояние в електронна среда при осигурени технически и технологични условия, като се гарантира равнопоставеност и обективност на работата на участващите ученици".

"По-добре да няма олимпиада, отколкото да се проведе онлайн", негодуват родители. "Кой и как ще гарантира равнопоставеността на учениците и прозрачността при провеждането на тестовете?", питат още те. "Проведена по този начин олимпиада би била тотално компрометирана", е мнението и на учител по математика, който се надява, че този вариант е оставен само в краен случай и за предмети, които не са определящи за кандидатстване в други училища.

"Нежеланието на родителите е голямо и това е разбираемо. Не смятаме да правим онлайн олимпиади. С нагласата сме след Нова година да се върнем присъствено, дори на някакъв ротационен принцип, и да проведем олимпиадата по математика присъствено, дори и да се върнем в класните стаи само за седмица", коментира Диян Стаматов, директор на 119-то училище в столицата и председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета. Според него едва ли някой би рискувал да направи олимпиада от разстояние, тъй като това изисква специална методика и платформа, с които школата не са подготвени.

"И ние сме притеснени. Не виждам вариант за онлайн олимпиади, тъй като няма да може да се докаже, че има прозрачност", коментира и Данко Калапиш, директор на 107-мо училище, филиал на НПМГ, което приема ученици след 4-ти клас точно с резултати от ученически олимпиади и състезания. По думите му могат да се измислят варианти за присъствено явяване на олимпиадите, въпреки пандемията - по-късни дати, класовете да се разделят, децата да са по едно на чин и т.н. Миналата година заради отмяната на част от олимпиадите, насрочени точно по време на извънредното положение, училището му приемаше само с оценки от състезанието "Математика за всеки", което успя да се проведе. Учители от други математически гимназии не изключват възможността ръководствата им да решат да не зачитат резултатите на ученици, които са се явявали на олимпиада в онлайн формат, или просто да изключат онлайн състезанията от тези, с които реализират прием на петокласници.

От МОН коментираха, че олимпиадата по математика никога не е била залагана за онлайн провеждане. "Задачите не се дават от училището, за да има такава опция", поясниха оттам. Учители по математика обаче поясняват, че ако за 4-ти клас изпитните материали не се подготвят от училището, то за 5-и и 6 клас не е така и за тях заповедта дава опция за онлайн провеждане.

 

ПРОФЕСИИ

Националните състезания по професии също трябва да бъдат организирани не по-късно от 2 седмици преди датата на провеждане на регионалния/националния кръг на съответното състезание, гласи още заповедта на МОН. Според първоначалния график училищния кръг на състезанието "Най-добър млад барман" трябваше да се проведе до 28 февруари, а регионалният - до 31 март. Според промените първият кръг може да бъде отложен най-късно до 17 март.

 

 

 

 

 

Още по темата