Медия без
политическа реклама

Заговорът на политиците успя

Докато се вълнувахме за МЕЧ, Киселова и кърмещи депутатки, НС спокойно раздаде милиарди

26 Март 2025
В бъркотията, създадена от Киселова и Василев, напълно потъна важният въпрос къде отиват нашите пари.
Илияна Димитрова
В бъркотията, създадена от Киселова и Василев, напълно потъна важният въпрос къде отиват нашите пари.

Миналата седмица, докато българите спяха (в буквалния смисъл), парламентът прие на среднощно заседание новия държавен бюджет. В такива моменти се очаква, че медиите ще обяснят на хората каква поредна поразия са направили политиците с техните пари. Е, не стана така – рано сутринта на 21 март, точно след като заседанието приключи, шефът на парламента Наталия Киселова обяви края на групата на МЕЧ. Така запали фитила на бомба, която не само взриви политическия живот, но и тотално отклони вниманието от бюджетните харчове.

А там положението е страшно.

Първо, одобриха абсурдната идея за хранителни магазини в държавните пощи. Популисткото предложение на лидера на ДПС-НН Делян Пеевски с лекота влезе в Закона за държавния бюджет – за изумление на разумно мислещите хора, за които е пределно ясно, че това не може да се получи, а ако се получи, само ще направи нещата по-лоши. Вместо да се говори за това, хората да се ядосат и да накарат политиците да премислят, цялото публично пространство беше запълнено от край до край със скандала около МЕЧ.

А да не забравяме и милиардите нови заеми, залегнали в бюджета!

 

Близо 19 милиарда лева предвиждат да изтеглят управляващите,

 

от които 7 милиарда ще потънат в държавни компании като Българската банка за развитие (ББР). Който иска да знае защо това е лоша идея, да разгледа медийните публикации за държавната банка, в които едва ли ще намери и едно добро нещо, произлязло от ББР. Е, това ново финансово бреме за данъкоплатците не заслужава ли пълното внимание на обществеността?

Очевидно не. Моментът, в който Киселова обяви, че групата на МЕЧ вече не съществува, и последвалата агресивна реакция на партията, накара всички – и политиците, и медиите, и коментаторите, и публиката, да се фокусират върху поредния политически скандал. За насъщния ни интерес – как се харчат парите на данъкоплатците и как ще работи икономиката, не остана никакво място.

Какво беше ясно в случая? Правилникът на парламента казва, че когато една група падне под 10 депутати, тя прекратява съществуването си. И толкова. Не са предвидени временни или извънредни обстоятелства, при които числеността на групата може да се окаже под този минимум. А такива сега имаше.

Решението на Конституционния съд (КС) по делото за оспорване на изборите доведе до изваждането на 16 депутати от Народното събрание. На тяхно място влязоха 10 нови от "Величие", както и 6-има от други политически сили, които заеха местата на свои колеги. МЕЧ загуби окончателно един мандат, а други два смениха титулярите си, което постави групата на партията под минимума. Въпрос на време обаче беше новите двама депутати да се закълнат и така МЕЧ да разполага с нужната численост.

След това един от новите депутати на Радостин Василев напусна броени дни след клетвата си, защото разследващата медия Bird разкри, че има присъда в САЩ. На негово място трябваше да бъде обявен за избран друг кандидат на МЕЧ. Още един избран от партията липсваше, за да положи клетва – както се разбра, защото е в чужбина.

 

После нещата стават неясни –

 

Наталия Киселова има една версия за комуникацията си с Радостин Василев в този период, а той предлага друга. Шефът на парламента твърди, че нееднократно го е предупредила, че групата му е в риск, но той не обърнал внимание; а Василев – че му е било обещан определен срок, в който да доведе хората си за клетва в парламента, но е бил измамен, за да бъде ликвидирана групата му. Това са били разговори при закрити врата и всичко остава на честна дума – няма как обществеността да разбере чия версия е по-близо до истината.

Дни наред публичното пространство беше хипнотизирано от последвалата политическа бъркотия. Василев заплашваше, че ще блокира работата на парламента, искаше оставката на Киселова и даже публично предупреди лидера на ГЕРБ-СДС, че "къщата ти ще гори". Управляващите се опънаха и застанаха на страната на Киселова.

Накрая обаче от техните редици дойде решението – парламентът да позволи на МЕЧ да си възстанови групата по изключение, като използва за предлог факта, че правилникът не предвижда обстоятелствата, създадени от конституционното дело. Василев се успокои, оттегли заплахите си и положението се поуспокои (поне докато не дойде моментът, в който лидерът на МЕЧ ще си поиска изгубеното зам.-председателско място в парламента).

А публичното пространство съвсем "пожълтя" заради репликата на Киселова за депутатката, млада майка, която искала да кърми детето си в парламента. Публиката полудя, появиха се лагери "за" и "против", пускаха се шегички и мемета. На всичкото отгоре, по същото време вървеше и скандалът около тотото. И така страховитите бюджетни харчове потънаха в бурното море от медийни сензации.

През цялата тази история неведнъж се чуваше, че случилото се с групата на МЕЧ е било заговор. Така и не са разбра дали е така. Но заговор имаше и в него участваха всички политици. И целта му беше да засенчи това, което беше наистина важно – къде отиват нашите пари. Този заговор успя – за беда на всички нас.

Последвайте ни и в google news бутон