Частното "Висше училище по застраховане и финанси"(ВУЗФ) ще стане университет. Това става ясно от проекторешение на МС за предложение до НС за преобразуване на съответното висше училище.
Висшето училище по застраховане и финанси е специализирано висше училище (висшите училища са: университети, специализирани висши училища и самостоятелни колеж). Наименованието му отразява специфичната област, в която то осъществява подготовка на бакалаври, магистри и докторанти - в областта на социалните, стопански и правни науки, и по-конкретно в направление икономика. Висшите училища, които провеждат подготовка в една основна област на науката и отговарят на определени изисквания, могат да се преобразуват в университет с наименование, отразяващо спецификата му. За целта министърът на образованието прави предложение пред МС. Такъв е и въпросният случай.
ВУЗФ е получило положителна оценка на проекта за преобразуване в университет от Националната агенция по оценяване и акредитация НАОА. То изпълнява и нужните изисквания, пише в мотивите към решението. Осигурено е покритие с хабилитирани преподаватели най-малко на 70% от лекционните курсове, като в някои програми като "Финансов мениджмънт и маркетинг" и "Управление на човешките ресурси и лидерство" тя надхвърля 90%. Почти изцяло хабилитираните преподаватели водят и упражненията по своите дисциплини, което допълнително допринася за повишаване на качеството на обучението.
Висшето училище разполага с голям капацитет от аудитории, кабинети, компютърни зали, както и с места за самостоятелна работа в библиотеката, които създават подходящи условия за работа на студентите и академичния състав. То обучава над 800 студента в 8 програми в степен бакалавър и 15 програми в степен магистър. Част от тях са фундаментални и широкообхватни (напр. "Финанси", "Счетоводство и одит" и др.), а други - специализирани и по-иновативни (напр. "Бизнес софтуер и ERP платформи", "Финтех, финанси и дигитални иновации"). Две от програмите са съвместни с други висши училища - "Информационни технологии и бизнес мениджмънт" с Великотърновския университет и "Икономика и организация на лечебните заведения" с Медицинския университет - Плевен.
Висшето училище провежда обучение и в две акредитирани докторски програми - "Финанси, застраховане и осигуряване" и "Счетоводство, контрол и анали"“, като приема докторанти в редовна, задочна и самостоятелна форма на подготовка. Положителна атестация за тяхното качество е високият процент докторанти с чуждестранен произход (42%) от общия брой придобили степен доктор във ВУЗФ. Учебните програми във ВУЗФ са съвместими с тези на други университети, главно в чужбина, което позволява професионална мобилност на студентите и завършилите. За това допринасят и подписаните меморандуми за сътрудничество, договорите за съвместни програми и двойни дипломи, привличането на чуждестранни изследователи като лектори, мотивират се още вносителите.