Медия без
политическа реклама

Благоевградско стана "топ дестинация" за изборните туристи

Бум на болни, нуждаещи се от подвижни секции, предизвика Ценко Чоков в Бяла Слатина и Галиче

28 Окт. 2019
Протестиращите в Рилци заплашиха да опашат с жива верига избирателната си секция.
БГНЕС
Протестиращите в Рилци заплашиха да опашат с жива верига избирателната си секция.

Изборни туристи предизвикаха истински бунт сред жителите на благоевградското село Рилци. Натрапниците дори се ползвали от съдействието на полицията, твърдят местните, цитирани от БГНЕС.

„Хора, които никога не са живели в селото, са регистрирани с цел да гласуват, за да обърнат вота. Това са 87 македонци и 30-35 от други населени места. Между 8 и 10 от тях гласуваха ... Полицаят държеше хората под строй да влязат да гласуват“, заяви пред агенцията местният жител Ивайло Димитров. Той се оплака, че имало подаден сигнал в полицията, че външни хора са били добавени неправомерно в избирателните списъци, но органите на реда не предприели нищо.

Преди обяд недоволните жители на селото организираха протест, на който се събраха стотина души. Въпреки напрежението до сблъсък с полицията, която охраняваше секцията, не се стигна. Протестиращите обаче заплашиха, че привечер ще опашат мястото за гласуване с жива верига.

Засега изглежда, че Благоевградска област ще бъде „топ дестинацията“ за изборните туристи на тези избори. В началото на миналата седмица проверки на МВР и прокуратурата в Кресна установиха около 170 случая на новорегистрирани жители на адреси в града без знанието на собствениците. „В тези случаи вероятно става въпрос за фалшифициране на документи“, коментира вътрешният министър Младен Маринов. Беше образувано досъдебно производство в град Сандански.

Допълнителните проверки показаха, че проблемът е още по-тежък. В деня за размисъл стана ясно, че междуведомствена комисия, назначена от областния управител на Благоевград Бисер Михайлов, е установила 360 лица, които са регистрирани с настоящ адрес в Кресна в нарушение на закона. Стигна се и до скандал, след като губернаторът поиска от временния кмет на града Петър Петров да дерегистрира въпросните лица. Петров обаче отказа с мотива, че първо трябва да се запознае с констатираните нарушения. Затова Михайлов го даде на прокуратурата за неизпълнение на служебните му задължения.

В деня за размисъл районната прокуратура в Пловдив е получила сигнал, че в община Марица са били вписани 920 нови избиратели, съобщи сайтът Plovdiv24. Обвинителите обаче решили, че сигналът не съдържа достатъчно данни за незабавна проверка, и препратили преписката на местната общинска избирателна комисия.

Подозрения за изборен туризъм в кърджалийските села предизвика пристигането на хора от турския град Бурса в България, както показа репортаж на Би Ти Ви. За оплаквания, че пришълци гласуват в Приморско и Китен, пък съобщи БНР. По тези случаи обаче няма развитие.

Челен опит въведе в изборния туризъм и Ценко Чоков. Този път Чоков е с двоен залог - той се кандидатира в Бяла Слатина, а жена му се състезава за Галиче. В района обаче се стигна до напрежение и проверка на прокуратурата, след като бе забелязана масова регистрация на избиратели с фалшиви медицински документи, нуждаещи се от подвижни секции. Допълнително са били вписани 350 души със заявка за такива секции в района, 70 от тях - в Галиче.

ПРИРАСТ

За необяснимо предизборно увеличаване на жителите на редица общини сигнализира през миналата седмица „Прозрачност без граници“. Става въпрос за споменатата Кресна, както и за  Трекляно, Джебел, Минерални бани, Грамада и Ардино, където лицата с настоящ адрес скочили с 10-15%. Нови обитатели преди изборите имало и в Георги Дамяново, Кирково, Якимово, Бобошево, Приморско. От „Прозрачност без граници“ подчертаха, че съществен проблем е къде да се регистрират натурализираните българи – например тези от Северна Македония, които се записвали на произволен адрес, след като се сдобият с български паспорт. Именно заради такива пришълци се гневяха жителите на Рилци.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата