Изборни туристи предизвикаха истински бунт сред жителите на благоевградското село Рилци. Натрапниците дори се ползвали от съдействието на полицията, твърдят местните, цитирани от БГНЕС.
„Хора, които никога не са живели в селото, са регистрирани с цел да гласуват, за да обърнат вота. Това са 87 македонци и 30-35 от други населени места. Между 8 и 10 от тях гласуваха ... Полицаят държеше хората под строй да влязат да гласуват“, заяви пред агенцията местният жител Ивайло Димитров. Той се оплака, че имало подаден сигнал в полицията, че външни хора са били добавени неправомерно в избирателните списъци, но органите на реда не предприели нищо.
Преди обяд недоволните жители на селото организираха протест, на който се събраха стотина души. Въпреки напрежението до сблъсък с полицията, която охраняваше секцията, не се стигна. Протестиращите обаче заплашиха, че привечер ще опашат мястото за гласуване с жива верига.
Засега изглежда, че Благоевградска област ще бъде „топ дестинацията“ за изборните туристи на тези избори. В началото на миналата седмица проверки на МВР и прокуратурата в Кресна установиха около 170 случая на новорегистрирани жители на адреси в града без знанието на собствениците. „В тези случаи вероятно става въпрос за фалшифициране на документи“, коментира вътрешният министър Младен Маринов. Беше образувано досъдебно производство в град Сандански.
Допълнителните проверки показаха, че проблемът е още по-тежък. В деня за размисъл стана ясно, че междуведомствена комисия, назначена от областния управител на Благоевград Бисер Михайлов, е установила 360 лица, които са регистрирани с настоящ адрес в Кресна в нарушение на закона. Стигна се и до скандал, след като губернаторът поиска от временния кмет на града Петър Петров да дерегистрира въпросните лица. Петров обаче отказа с мотива, че първо трябва да се запознае с констатираните нарушения. Затова Михайлов го даде на прокуратурата за неизпълнение на служебните му задължения.
В деня за размисъл районната прокуратура в Пловдив е получила сигнал, че в община Марица са били вписани 920 нови избиратели, съобщи сайтът Plovdiv24. Обвинителите обаче решили, че сигналът не съдържа достатъчно данни за незабавна проверка, и препратили преписката на местната общинска избирателна комисия.
Подозрения за изборен туризъм в кърджалийските села предизвика пристигането на хора от турския град Бурса в България, както показа репортаж на Би Ти Ви. За оплаквания, че пришълци гласуват в Приморско и Китен, пък съобщи БНР. По тези случаи обаче няма развитие.
Челен опит въведе в изборния туризъм и Ценко Чоков. Този път Чоков е с двоен залог - той се кандидатира в Бяла Слатина, а жена му се състезава за Галиче. В района обаче се стигна до напрежение и проверка на прокуратурата, след като бе забелязана масова регистрация на избиратели с фалшиви медицински документи, нуждаещи се от подвижни секции. Допълнително са били вписани 350 души със заявка за такива секции в района, 70 от тях - в Галиче.
ПРИРАСТ
За необяснимо предизборно увеличаване на жителите на редица общини сигнализира през миналата седмица „Прозрачност без граници“. Става въпрос за споменатата Кресна, както и за Трекляно, Джебел, Минерални бани, Грамада и Ардино, където лицата с настоящ адрес скочили с 10-15%. Нови обитатели преди изборите имало и в Георги Дамяново, Кирково, Якимово, Бобошево, Приморско. От „Прозрачност без граници“ подчертаха, че съществен проблем е къде да се регистрират натурализираните българи – например тези от Северна Македония, които се записвали на произволен адрес, след като се сдобият с български паспорт. Именно заради такива пришълци се гневяха жителите на Рилци.