Прираст на население преди местните избори отчита иначе обезлюдаващият се Видин. За проблема алармира днес областният управител Иво Атанасов, цитиран от БНР. Преди няколко дни Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) пусна списък на селищата със съмнително увеличаващо се население, но той касае предимно села. А от данните на Атанасов излиза, че дори в областен град като Видин ситуацията с изборния туризъм е много остра - към 3000 души е прирастът - равен на около 5 мандата в общинския съвет, съобразно резултатите от 2019 г., и съществен за балотажа тогава (3800 гласа бе разликата между кандидатите). Увеличението е регистрирано в периода 1 май 2022 г. - 30 април 2023 г. - достатъчен за преодоляване на уседналостта от 6 месеца.
Очаква се основната кандидат-кметска борба във Видин да е между сегашния кмет Цветан Ценков, СДС, Александър Матеев, ГЕРБ, Любен Иванов, ПП-ДБ, Огнян Ценков, "Заедно за силна община" (вкл. партията на Цветан Цветанов), Иван Иванов, БСП, Стефан Стефанов, "Възраждане".
Увеличава се населението и в цялата Видинска област - прираст от 5 549 души. "Видин явно не е чак в такава демографска криза", каза с ирония Атанасов. И съобщи подробни данни за общините: в Белоградчик са регистрирани през периода 197 души по настоящ адрес, по постоянен - 73; в Бойница - 73 по настоящ адрес и 38 по постоянен ; Брегово - съответно 233 и 55 ; Видин - 2 075 по настоящ адрес, 884 по постоянен; Димово - 359 и 120; Макреш - 296 и 47 и т.н. "Изпратих писмо до кметовете с копие до ОД МВР, с което поисках да ми бъде предоставена информация къде има регистрирани повече от двама човека по настоящ или постоянен адрес", каза още Атанасов.
Оповестеният преди дни списък от МРРБ - тук
И регионалният министър алармира
Андрей Цеков, министърът на регионалното развитие, е пратил на премиера Николай Денков доклад за извършена от неговото ведомство справка за адреси, на които са регистрирани повече от 6 избиратели. Оказва се, че в страната има 72 619 такива адреса, както и 1697 адреса, на които са регистрирани 20 и повече пълнолетни лица.
През годините местните власти са допуснали регистрациите, твърди министърът. Така например къща във Видин побира 25 пълнолетни граждани, в Русе – 59, във Варна – 84. Друга къща в Разлог пък е дом на 142 пълнолетни лица. На ул. „Тунджа" №2 в Горна Оряховища живеят138 избиратели, въпреки, че на посочения адрес няма сграда, а поле. Къща в Монтана пък приютява 172 граждани, друга в Стамболийски – 652. Натясно живеят и в къща в Пловдив, в която са регистрирани 194 избиратели. В апартамент на ет. 2 в блок в кв. Сухата река в София пък се ширят 83 пълнолетни съграждани, а в друг в ж.к. Люлин на ет. 5 живеят 99 избиратели.
В двете махали на с. Плетена (Сатовча) са регистрирани съответно 727 и 796 лица, а в тази на с. Долно Осеново (Симитли) - 812 избиратели.
Съгласно Закона за гражданската регистрация, броят на хората, които могат да се регистрират по постоянен и/или настоящ адрес в едно жилище, не може да надвишава двукратния брой на лицата, които обичайно могат да обитават съответното жилище. А когато жилището се обитава само от роднини по права линия, по съребрена линия до четвърта степен включително или по сватовство до втора степен включително, се допуска трикратно надвишаване на броя на обичайните му обитатели.