Медия без
политическа реклама

Борисов и МВР замазват скандален арест на фоторепортер

"Айде стига с тая свобода, бе! Вие луди ли сте? Кое не му е свободно?", коментира случващото се в БНР Вежди Рашидов

Веселин Боришев
Клуб Z
Веселин Боришев

Премиерът Бойко Борисов и ръководството на МВР се опитаха да замажат с извинения и обещания за законодателни промени скандален арест на столичен фоторепортер. Той бе задържан и прекара часове в ареста само защото си е позволил да снима полицаи по време на работа. Така на Борисов му се събраха много извинения и обяснения за действия срещу журналисти само за 48 часа. Преди това му се наложи да се разграничи от отстраняването на журналистката от БНР Силвия Великова с репликата "Главанаци! Имам чувството, че го правят нарочно".

В петък фоторепортерът на "Клуб Z" Веселин Боришев бе арестуван преди протест срещу единствения кандидат за главен прокурор Иван Гешев и прекара една нощ в ареста на Първо районно управление в София. Около 17 ч.  в петък той се намирал в градинката на хотел "Рила", където очаквал началото на протеста, когато видял струпване на полицейски части. Той тръгнал да ги снима, което предизвикало груба реакция от представителите на органите на реда, разказва още сайтът. Въпреки че Боришев представил журналистическата си карта, той бил задържан по Указа за борба с дребното хулиганство (УБХД) и отведен в Първо районно управление на МВР в София, където прекарал нощта. На другия ден в 14 ч. се е явил пред съдия в Софийския районен съд и е освободен.

Фоторепортерът е бил задържан по време на работа, при това той удостоверил, че е журналист, е посочил пред съда защитникът му Николай Хаджигенов. Той припомни, че полицаите твърдят всеки път, че не могат да бъдат снимани, но това не се отнася до случаите, когато те са на работа. Сега Веселин Боришев обмисля да съди полицията за полицейски произвол.

Първоначално СДВР си позволи да пусне анонимно съобщение, че "52-годишен столичанин е бил задържан за дребно хулиганство". В него се твърди, че "до задържането се стигнало след сигнал за мъж в явно нетрезво състояние, който обижда част от служителите на реда, ангажирани с охраната на масово мероприятие, и ги снима с мобилен телефон". От съобщението не става ясно как точно полицаите са установили употреба на алкохол. Не се разбира и поради каква причина полицаи не трябва да бъдат снимани, докато са на работа с цел отразяване в медиите.

Часове по-късно МВР рязко смени позицията и главният секретар на МВР Ивайло Иванов поднесе извинения - своите и на министъра на вътрешните работи Младен Маринов. Според "Клуб Z" Иванов се съгласил пред главния редактор Светлана Джамджиева, че не е проява на хулиганство да снимаш полицай по време на изпълнение на служебните му задължения, както и че Указ 904 от 1963 г. за борба с дребното хулиганство е морално остарял и неуместен 54 години след създаването му. Премиерът Бойко Борисов също разговарял с "Клуб Z" и обещал да организира заедно с правосъдния министър законодателна инициатива въпросният указ да бъде преработен или премахнат.

 

ЗАЛП

"Айде стига с тая свобода, бе! Вие луди ли сте? Полудявате вече с тая свобода! Кое не му е свободно? Те ни плюят всички хора като каруцари. Всеки ден е било свободно словото. Какво по-свободно от това?“ С тези реплики в ефира на БНТ се включи в медийните скандали от последните дни председателят на комисията по култура и медии в Народното събрание Вежди Рашидов. Според Рашидов се прекалява с „играта“ за свободата на словото, което може да доведе до други лоши последствия. Според него при зачестилите протести за медийната свобода всъщност става въпрос за „свободия“. Депутатът от ГЕРБ каза също, че е притеснен от факта, че „улицата започва да кадрува“, а впоследствие отговорността се носи от един човек. Бившият министър на културата на няколко пъти подчерта, че отговорността за скандала в БНР трябва да бъде носена от генералния директор.

В петък за няколко часа за пръв път в историята си програма „Хоризонт“ спря да излъчва ефирно в цялата държава. Като причина бе посочена профилактика, но неофициално се разбра, че никой не е приел да смени водещата на сутрешния блок Силвия Великова. В четвъртък Великова бе отстранена от ефир от и.д. директор на програмата Николай Кръстев. След надигналото се възмущение Великова бе възстановена като водещ и съдебен репортер, а Кръстев подаде оставка. Главният прокурор Сотир Цацаров пък нареди проверка на ДАНС, СЕМ и КРС кой е спрял сигнала на радиото. Той определи за наблюдаващ проверката своя заместник Иван Гешев, въпреки че според Силвия Великова тя е отстранена именно заради критиките си към него.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата