БСП и ДПС, а не Орешарски, са отговорни за КТБ, питайте Цацаров за "Юлен", "Лукойл" да си кажат колко данъци плащат, Пеевски държи само 5% от медиите у нас. Това са само част от тезите, които премиерът Борисов опита да прокара в дългоочакваното си интервю в "Шоуто на Слави". Той често отбягваше конкретиката и се измъкваше със словесни еквилибристики и шегички в характерния си стил.
За високите цени на горивата
„И аз искам да е много евтино, само че България не добива петрол“, обясни Борисов защо, ако се махне акцизът в България и Франция, цената на горивата е по-висока у нас. "Когато не искаш да добиваш, а имаш огромни залежи от шистов газ, газ и петрол, цените на горивата ще са високи", добави той. И не пропусна да отбележи, че шистов газ е мръсна дума в България и протести спряха дори конвенционален добив на газ в Добруджа.
На въпрос колко данъци плаща "Лукойл" и вярно ли е, че компанията 7 години декларира загуби, Борисов препрати към фирмата. На въпрос дали има монопол при горивата, той обяви, че ако има, обвинението трябва да е към големите западни компании, които имат вериги бензиностанции. Според него няма проблем веригите бензиностанции да си купуват горива от рафинерии в Гърция, Румъния, Сърбия. "Защо не го правят, като е скъпо у нас ?!", попита той.
Фактите
"Лукойл" действително не отчита печалба в България и премиерът би трябвало да е запознат с това. Проблемът с вноса на горива е, че задължително трябва да минат през данъчни складове, а 90% от тях са собственост на "Лукойл". Именно този монопол пречи на доставките от други съседни страни, защото горивата трябва да влязат в данъчните складове при условия и цени, определяни от "Лукойл".
За "Джи Пи Груп" и "Юлен"
Борисов препрати всички въпроси, свързани с тях, към прокуратурата. Обиди се на въпроса защо правителството си трае по скандалите, и подчерта, че специално за "Джи Пи Груп" има повдигнати обвинения и спрени 14 милиона лв. плащания, а в момента прокуратурата се занимавала с тях.
Фактите
Така и не стана ясно дали, ако не бяха разкритията на "Биволъ", правителството и прокуратурата щяха да предприемат нещо. Премиерът не отговори и на конкретния въпрос защо две-три фирми печелят повечето обществени поръчки.
За КТБ и нейния фалит
"Не Пламен Орешарски, а БСП и ДПС имаха мандата по време на фалита на КТБ. Затова те трябва да носят отговорността", каза Борисов на въпрос защо по негово време държавните пари в банката са се увеличили от 3 на 5 млрд. лв., а накрая тя фалира. "По време на моето управление КТБ беше стабилна банка и затова искаме да влезем в еврозоната - тя е гарант, че такова нещо не може да стане", неочаквано обвърза двете теми министър-председателят. "Всички банки растяха тогава. И ние държахме много твърд контрол и поетапно намалявахме парите. И не е редно да се говори за Орешарски - той не е изкупителната жертва", заключи той.
Фактите
Именно правителството на Борисов има основна заслуга милиарди държавни пари да помогнат на КТБ да стане една от най-големите банки в България. Дълго време правителството криеше дори информацията коя фирма колко пари държи там, и отказваше да нареди на фирмите да диверсифицират вложенията си. Банката фалира няколко месеца след като Борисов неочаквано подаде оставка, и е абсурдно премиерът да не е знаел какво се случва там.
За държавните субсидии на партиите
Борисов обяви, че е готов да предложи намаляване на държавната субсидия за политическите партии, независимо че лично е против. „Ако направим такава ниска субсидия от 1 лев, парламентът и политическите партии ще попаднат веднага в ръцете на богатите хора ... Ставаме зависими от олигарсите", обяви премиерът. На въпрос защо тогава ГЕРБ е спестил 20 млн. лв. и ги държи на депозит, той се оправда, че партията постоянно правела дарения.
Фактите
По въпроса за държавните субсидии българските граждани казаха категорично мнението си на референдум - те трябва да бъдат намалени на 1 лв. за глас. Освен това по закон субсидиите могат да се използват единствено и само за партийна дейност, а даренията на храмове и пострадали от бедствия не са такива. Ако членовете на ГЕРБ искат да правят подобни дарения, би трябвало да извадят лични пари.
За машинното и електронното гласуване
Борисов обясни, че ГЕРБ е за машинно гласуване, но категорично срещу електронното и причината е киберпрестъпността. "Българският народ иска електронно гласуване, ама хакерите, като подредят изборите, ще се чудим какво да правим. Със злоба го казвам - имаме най-добрите хакери в света. Милиарди струва защитата на системата", са аргументите му.
Фактите
През 2014 г. Борисов бе на различно мнение: „С две ръце сме „за" електронно гласуване". През 2015 г. по инициатива на президента Плевнелиев (номинация на ГЕРБ) бе проведен референдум за дистанционното гласуване, който бе подкрепен от над 70%, или 1.8 млн. души. Последва промяна на законодателството за въвеждане на електронно дистанционно гласуване.
Само преди дни депутати от ГЕРБ и ОП внесоха проект за изменение на Изборния кодекс, който ограничава и машинното гласуване - само до секции с над 300 избиратели. Машинно няма да се гласува и в чужбина.
За държавния дълг и БВП
На въпрос дали е вярно, че по времето на БСП държавният дълг е бил 10 млрд. лв., а сега вече е 26 млрд. лв., Борисов извади предварително подготвен лист с информация. Той обяви, че съотношението между дълга и БВП рязко е намаляло по времето на ГЕРБ и сега е под 20%. И започна спор дали 26 млрд. лв. са 20%. След като не се стигна до единен отговор, Борисов обясни, че за 4 години ГЕРБ събрал 10 млрд. лв. приходи повече от БСП. Така приходите били с 40%, а БВП - с 30% по-голям. "Имаме близо 11 млрд. лв. фискален резерв, плюс за последните 2 години платени 1.3 млрд. за руските реактори, 1.2 млрд. за американските централи. 3.7 млрд. за КТБ и пак имаме 11 млрд. лв. Когато дойдохме, дългът беше 27%, сега е 20%. До края на мандата дългът ще е 17%. Върнахме заем за 2.4 млрд. Това са цифрите", прочете от листчето Борисов.
Фактите
На практика Борисов и Трифонов говорят на различни и видимо непонятни и за двамата езици. Външният дълг действително е около числото, сочено от Трифонов, и около числото, сочено от премиера. Просто двамата се опитват да сравнят несравними величини.
За АЕЦ "Белене"
„Българските данъкоплатци са си купили два реактора. Стоят на брега на Дунава. Да ги хвърлим в реката ли, стоят завити с найлон, така ли да стоят, когато общо данъкоплатците са дали 3 млрд. лева? Или да ги използваме? Съдът определи България да плати около 1.2 млрд. лв. с лихви от около 300 хил. лева на ден, без да може да се обжалва“, обяви Борисов по темата АЕЦ "Белене". Строежът на АЕЦ „Белене“ е бил спрян, защото е трябвало да бъдат изкарани 20 млрд. лева „Сега търсим инвеститори. Говорихме с премиерите от Балканите - Сърбия, Черна гора, Македония, да стане това балкански проект и те да влязат с миноритарен дял, за да сглобим проект. Чакаме отговор“, каза още той.
Фактите
Премиерът дълго време наричаше "Белене" "гьол" и смяташе, че той не трябва да се строи. После смени мнението си. Междувременно вчера стана ясно, че рестартът на АЕЦ "Белене" ще е доста сложен, защото ЕК смята, че новата процедура ще трябва да мине и през нова оценка за това дали централата съответства на европейските правила и на Договора за създаване на Европейската атомна енергийна общност. Това означава, че процедурата по избор на нов инвеститор може да не започне още през януари, каквито са плановете на енергийното министерство.
За ЧЕЗ
"Не искам да се меся в частни сделки. Това, което българските институции направиха, категорично без моя намеса - спряха тази сделка", обяви Борисов в отговор на въпрос Гинка Върбакова ли ще бъде купувачът на активите на ЧЕЗ в България. „Пак се връщаме на това през кои години се продадоха ЕРП-тата и защо се продадоха“, посочи премиерът. Попитан не трябва ли държавата да участва в сделката, както правителството заяви по-рано, Борисов коментира: „Веднага следва въпросът защо държавата да не участва и в другите две дружества. Тогава започваме да изкупуваме за милиони нещо, което преди нас са продали - защо? Къде е отговорността на тези, които са ги продали?".
Фактите
По случая с ЧЕЗ Бойко Борисов определено сменя често мнението си. Той хем не се меси, хем получава информация по сделката директно от Чехия. Хем смята, че сделката е заговор срещу правителството, хем предлагаше държавата да стане съдружник на Гинка Върбакова. Сделката засега е спряна от КЗК, но в ръководството на ЧЕЗ предстои да влязат хора на Гинка Върбакова и се правят опити да бъде окончателно приключена.
За медиите
Свободата на медиите в много държави е свързана с управляващите, а при нас е точно обратното - автоцензурата е на самите журналисти, нападна медиите министър-председателят. Попитан защо ГЕРБ подкрепи медийния закон на Пеевски, а не предложи собствен законопроект, който да отговаря на европейските критерии, Борисов отговори, че този закон е бил подкрепен от всички парламентарни групи. "И не вярвам към закона някой да има претенции, защото той изсветлява собствеността на медиите. Неслучайно казах на вицепремиера Екатерина Захариева да покани еврокомисаря, който отговаря за това да се направи широка кръгла маса и да изясним тази тема. Защото, ако медиите на Пеевски имат 5% дял - той има "Телеграф", "Монитор" и един спортен вестник, всички останали са на други собственици. И какво стана модерно в България - всеки олигарх или политическа партия си прави медия. И в един момент, ако бъде разследван за нещо, казва: "Вие ме разследвате заради медията". А други медии атакуват прокуратурата. А всички заедно атакуват правителството", посочи Борисов. Има медии, в които всеки ден аз съм на карикатура. Всеки ден анализът е отвратителен за мен, допълни министър-председателят, очевидно визирайки "Сега".
Фактите
Законът "Пеевски" няма да изсветли собствеността на медиите, а ще е поредното оръжие за натиск върху независимите медии. Факт е, че България се срива драстично в класациите за медийна свобода и това става не без помощта на управляващите, които си затварят очите за медийния и разпространителския монопол на пазара и които си купуват медиен комфорт чрез разпределението на пари от еврофондовете.