Само два района в България от близо 50 региона в 18 държави от ЕС биха могли да получат финансова подкрепа от ЕС за отказ от въглища, съобщи брюкселското издание "Политико", което е видяло проект на "Зелената сделка" предлагана от новата Еврокомисия. Проектът за новия Фонд за справедлив преход към декарбонизация е от 31 октомври и ще бъде огласен официално на 11 декември.
Вече има опасения от някои по-бедни и по-зависими от въглища държави на блока, че парите ще постъпят и в по-богатите членки на ЕС. От 50-те визирани за подпомагане райони 10 са в Полша, 8 в Германия, 6 в Испания, 5 в Гърция, 4 в Италия, по два в България, Чехия , Румъния и Словакия и по един в Белгия, Хърватия, Кипър, Естония, Унгария, Холандия, Португалия, Словения и дори островът в Индийски океан Ла Реюнион в задграничните територии на Франция.
Полша, Унгария и Чешката република се съпротивляват на призива за приемане на цел за драстично намаляване на емисиите на парникови газове до средата на века от страх, че това ще навреди на техните икономики.
Премиерът Бойко Борисов изрази тревога и за България на климатичната среща в Мадрид, която започна в началото на седмицата: "За страните с висок дял на въглища в енергийния им микс като България, Полша и други преходът към климатична неутралност ще изисква по-високи нива на инвестиции и активни мерки в социалната сфера. В България 46% от електроенергията се произвежда от въглищни централи, като през зимата този дял достига 60%."