Масовите протести срещу високите цени на горивата, планираното поскъпване на „Гражданска отговорност” и раздутата държавна администрация ескалираха и буквално блокираха България вчера. Затворени бяха магистрали и основни пътища, движението в градовете бе затруднено. През целия ден до вечерта, въпреки мащаба на протестите, не последва никаква реакция от управляващите.
Протестът в столицата бе пешеходен. Няколко хиляди души тръгнаха от площад "Александър I", след това шествието премина по бул. "Дондуков", при паметника на Васил Левски протестиращите отдадоха почит към Апостола с едноминутно мълчание, след което продължиха до Орлов мост. "Започваме от "Гражданската", следват горивата и стигаме до данъка, който е направо кръвнина за старите автомобили", заявиха протестиращи пред БНР. "Тези цени, които са обявени за граждански застраховки, за данъци, за винетки, за горива и при заплатите, които се получават в България - това просто е едно безумие, което ние трябва да спрем като нация", допълниха протестиращите.
Многолюдно шествие блокира за известно време и ключовото кръстовище при Орлов мост в столицата.
Част от протестиращите в страната обявиха гражданско неподчинение. На места се стигна и до пререкания и сблъсъци с полицията. Освен намаляване на цените на горивата на места бяха издигнати и политически искания - за незабавна оставка на правителството. Протестиращите настояха за диференциране на данъчните ставки за горива, лекарства и храни. Исканията засягат новата наредба за формиране на цените на "Гражданска отговорност", така наречения Бонус-малус. Гражданите настояват още за ревизиране на възнагражденията на депутатите и висшите държавни служители, които да бъдат обвързани с минималната работна заплата. Протестиращите искат и съкращение на многото държавни агенции и други институции, които намират за ненужни и паразитни.
Протестиращи от Перник блокираха пътен възел Драгичево, като така затвориха подходите към автомагистралите "Люлин" и "Струма". Беше блокиран и пътят към Владая. Колоната на протестиращите из Перник достигна 10 км. За да не се прехвърли протеста им в София, жандармерията зае позиции на изхода на града.
В Благоевград първи обявиха гражданско неподчинение. Там те блокираха през целия следобед пътя за Гърция. Събраха се хиляди протестиращи и над 500 автомобила. Тъй като бе затворен изходът от Благоевград в посока Симитли, на практика нямаше никакъв алтернативен маршрут. Към мястото бяха изпратени поделения на жандармерията, което още повече радикализира протестиращите и те обявиха, че ще останат на пътя до оставката на правителството. Блокада имаше и в района на граничния пункт Кулата. Протестиращите пропускаха само линейки и автомобили, в които има малки деца и бременни жени. Пропуснати бяха и младоженци, които също се включиха в протеста.
В късния следобед от областната дирекция на полицията съобщиха, че "поради невъзможност на организатора на протест да контролира протестиращите ще бъдат проведени операции по възстановяване на обществения ред". По-рано Нова тв предаде, че камион се е врязал в група протестиращи на обходния път на Благоевград и е пострадало момиче, което е със счупена ръка. Около 18 часа организаторите на протеста го прекратиха.
Дупничани излязоха на "Барикадите", където през зимата на 1997 г. стотици протестираха денонощно, тогава с други искания.
В Бургас протестът също прерасна в гражданско неподчинение. Стигна се до сблъсъци между полиция и протестиращи, след като полицаите се опитаха да арестуват жена, отказала да премести колата си от пътното платно. За часове входът и изходът на града в посока квартал "Ветрен" останаха затворени.
Автомагистрала "Тракия" беше блокирана на няколко места - при Бургас, в Пловдив на 125 км, край Ямбол. Полицията се намеси в Сливен, когато протестиращите опитаха да блокират моста на река Тунджа до село Крушаре, но хората отидоха пеша и блокираха едното платно на магистралата. Другото бе блокирано от ямболии.
В Пловдив дълга колона от стотици автомобили блокира и централните булеварди. В автошествието срещу високите цени на горивата се включиха и протестиращи от близки населени места, както и от Пазарджик. Сопот и Карлово блокираха Подбалканския път. Във Варна блокираха за час движението по Аспаруховия мост. Протестиращи блокираха магистрала „Хемус“ край Шумен. Движението беше спряно и в двете посоки за около два часа. В Габрово протестиращите затвориха прохода Шипка.
Около 18 часа от полицията обявиха, че навсякъде движението е нормализирано. Организаторите на протестите обаче се заканиха да ги продължат и в следващите почивни дни.
СЪПЪТСТВАЩО
В неделя в София имаше и протест на хора, недоволни от разглежданите в парламента промени в Закона за вероизповеданията. Представители на различни вероизповедания се събраха пред сградата на Народното събрание, за да изразят несъгласието си с текстовете. След това те минаха по бул. "Цар Освободител" и се отправиха към НДК по бул. "Витоша". В района на пл. "Св. Неделя" те спряха за кратко движението на трамваите.
РЕАКЦИЯ
Депутатът и председател на комисията за контрол на приходните агенции Емил Димитров-Ревизоро обяви, че политически кръгове плащат за организирането на протести по всякакви теми. "Има сили и кръгове, които са заинтересовани по всякакъв начин да правят стачки по всякакви теми, за да изнервят премиера. Това е нормално, това ги кара да се чувстват живи. Това кара политически сили, които имат пари за стачка, да кажат: "Ето, ние сме важни и значими", обяви депутатът от "Обединени патриоти" пред БНР, без да назовава имена на политически сили и кръгове.
ПОДКРЕПА
Във връзка с протестите, обхванали много градове, съм упълномощена от името на Националния съвет на БСП да заявя следното: Исканията на протестиращите са абсолютно справедливи и правилни. Те са продиктувани от несправедливите и грешни решения на правителството на Бойко Борисов и на мнозинството от ГЕРБ и "Обединените патриоти". Това заяви лидерът на социалистите Корнелия Нинова в изявление, цитирано от БГНЕС. Тя добави, че БСП от седмици изразяват позициите на хората, които днес са излезли по улиците. "Казвахме: Не вдигайте данъците на старите коли. Внесохме дори предложение в парламента, по време на обсъждането на бюджета, това да отпадне. Алармирахме за повишаването на цените на основните стоки и на горивата. Внесохме предложение как да бъдат компенсирани доходите на хората - с преизчисление на пенсиите, с прогресивен данък, с помощи на семействата и др. Нищо от думите и предложенията ни не беше чуто от управляващите в парламента. Сега ще трябва да чуят гласа на хората, които абсолютно справедливо излязоха да си кажат мнението за това управление и да поискат оставката на правителството", заяви Нинова.