Медия без
политическа реклама

Хаос беляза старта на електронната винетка

Проблемите се преекспонират, но ще бъдат отстранени в "най-кратки срокове", твърдят шефовете на АПИ

03 Яну. 2019НИКОЛА КОЛЕВ
Илияна Кирилова
Системата за електронна винетка, представена лично от шефа на АПИ инж. Светослав Глосов неотдавна, започна да създава проблеми още на старта си.

Широко рекламираната от управляващите система за електронно таксуване за платено преминаване по републиканските пътища затъна в хаос още при старта си. На втория ден след реалното въвеждане на електронната винетка, която заменя досегашната хартиена, граждани се оплакват, че им се налага да платят по два пъти. Невинаги в системата се отразява преобразуването на хартиения стикер в електронен. Често не се получава и съобщение за направената покупка на посочения имейл. Няма и актуална карта на участъците, за които се изисква винетка. На сайта на тол системата липсва достатъчно информация за местата, от които може да се купи винетката, а някои от терминалите за самотаксуване не работят. Така в първите дни на новата година много водачи по неволя се оказват нарушители.

По традиция шефовете на Агенция "Пътна инфраструктура" вчера омаловажиха проблема. "Това са може би моментни проблеми. Малко се преекспонираха нещата по някои медии. Ако един банкомат не работи в момента, това значи ли, че банковата система се е сринала? Същото е и с автоматите за самотаксуване. Когато не работи един, има няколко други варианта да си купите винетка", каза вчера в отговор на въпрос на в. "Сега" шефът на АПИ Светослав Глосов. От отговорите на други въпроси на вестника стана ясно обаче, че системата за контрол все още не е напълно изградена и се очаква това да стане в бъдеще време.

Същата позиция защити пред Нова тв и зам.-председателят на УС на АПИ инж. Дончо Атанасов. "Парите на водача, който е платил два пъти една и съща годишна такса, ще бъдат възстановени, а ако има грешки в електронната система, те ще бъдат отстранени в най-скоро време", закле се Атанасов.

Още в първия ден на 2019 г. стана ясно, че покупката на винетка започва на български, но трябва да бъде финализирана на английски език, което затруднява потребителите. Глосов обясни, че този проблем е известен и ще бъде отстранен. Той добави, че предстои да бъде изготвена подробна карта, която ще указва пътищата, за които е необходима е-винетка, въпреки че и в момента имало публикувана такава карта. Всъщност картата на сайта bgtoll.bg е твърде схематична и трудна за ориентация.

Проблемите с новата електронна винетка идват на фона на мощна рекламна кампания в медиите и чрез хартиени флайери. На сайта на системата указания как лесно да си купим винетка с електронно приложение за смартфон дава Део. Това обаче далеч не помага на обикновените потребители, особено ако са от провинцията, нямат смартфон или пък влизат в страната ни с автомобили от чужбина.

Проблемът ще се задълбочи в края на този месец. По традиция в предходни години годишната хартиена винетка масово се купуваше през януари. Гратисният период за ползването й в следващата година бе до края на януари. Едва от тази година бе въведено правилото стикерът да важи от датата, на която е купен, до същата дата на следващата година. Независимо от това масово срокът на хартиените винетки ще изтече в идните седмици и тогава системата ще бъде подложена на много по-сериозно натоварване. Дали, кога и как тя е била тествана в симулация на реални условия, не е съобщавано.

„Само на 1 януари 2019 г. са продадени над 5 хил. броя е-винетки за около 380 хил. лв. Това означава, че на всяка 20-а секунда е купувана една винетка и системата работи", обясни Глосов пред bTV. 

Засега не е ясно и как точно ще се осъществява контролът за наличието на електронна винетка. Автомобилите на тол системата тепърва започват да бъдат разполагани по републиканската пътна мрежа. "В първите дни броят им беше малък, бяха базирани около София, искаме хората да свикват с тях и да ги разпознават. Към този момент няма глобени", отговори на питане на в. "Сега" Светослав Глосов. Предвижда се над 50 автомобила да следят трафика и наличието на винетки. Служителите на АПИ вече получиха разширени правомощия да спират и проверяват автомобилите, подобни на тези на КАТ.

"Има назначени хора и продължават да се назначават. В рамките на седмица ще бъдат назначени хората във всички областни управления, а до края на месеца във всички областни пътни управления ще получат и контролните автомобили", каза още Глосов. Освен със специални автомобили контролът ще се осъществява и със стационарни камери, които ще се монтират по пътната мрежа. Те ще изпращат сигнал в реално време както до контролиращите автомобили, така и в контролните центрове на тол системата. Самата тол система за тежкотоварните автомобили, които ще плащат според изминатото разстояние, се предвижда да заработи от 16 август. Дотогава и те ще плащат електронна винетка както леките автомобили.

 

Сметки

Системата за платено преминаване по пътищата бе поверена на австрийската "Капш" в края на 2017 г. Тя спечели с оферта от 150 млн. лева без ДДС. Според уверенията на управляващите фирмата трябва да изгради системата за своя сметка, а след това да си получи парите от платените такси.