Медия без
политическа реклама

Кабинетът се зае да брани себе си, Орбан и християнските ценности

По идея на националистите България ще изработи позиция, с която да защити Унгария от европейско наказание

20 Септ. 2018НИКОЛАЙ ИВАНОВ
БГНЕС

Правителството ще изготви отрицателна позиция за наказателна процедура на ЕС срещу Унгария, като министрите единодушно са подкрепили идеята. Тази новина съобщиха вчера трима представители на националистическата квота в управляващата коалиция - вицепремиерите  Валери Симеонов, Красимир Каракачанов и министърът на екологията Нено Димов. Инициативата за позицията е тяхна, като правителственият акт следва да бъде скрепен и с вот в Народното събрание. Те очертаха широка гама от аргументи – нужда да се защити Унгария, евентуално и България, да се бранят страните от Източна Европа, а също консерватизмът и християнските ценности. Не бяха подминати лошите европейски либерали и някои “джендърски” проблеми.

Наказателната процедура срещу Унгария беше задвижена след гласуване в Европейския парламент преди няколко дни. Тя може да лиши страната на Виктор Орбан от право на глас в ЕС. Процедурата бе задействана заради проблеми с независимостта на съдебната система, корупцията, конфликтите на интереси, индивидуалните свободи и т.н. Българските евродепутати гласуваха шарено, като само Филиз Хюсменова, Илхан Кючюк, Искра Михалова (ДПС), Сергей Станишев (БСП) и Светослав Малинов (ДСБ) подкрепиха санкцията от всичките 17 наши представители.

“Не можем да бъдем съпричастни с опитите по обществено мнение да бъдат налагани санкции на която и да е било държава в ЕС. Спрямо Унгария се извършва една репресивна акция, която не почива на аргументи и практически няма никакви сериозни факти, които да бяха изложени в предложението за налагането на санкции", заяви Валери Симеонов, цитиран от агенция "Фокус". Според него утре тази държава може да бъде и България. Симеонов изрази надежда, че на следващия европейски вот неолибералният състав на ЕП ще бъде променен чрез увеличение на патриотични и националистически партии.

Нено Димов стигна по-далеч. Той не само намеси либерализма, но и очерта нуждата да се бранят консерватизмът и християнските ценности. “Това може би е ярка проява на нещо, за което говорим от 2014 г. В Европа вече има съвсем ясно видим консервативно-либерален разлом и това вероятно е стартът на кампанията в новата координатна система, която се задава. При всички положения това е много ясно изразено ценностно ниво, което малко има общо с дълбоките базови ценности на Европа, която не трябва да забравяме, че вече 2000 години е християнска и основните ценности на ЕС се надграждат над християнските", заяви той.  Според Димов наказателната процедура е репресивна мярка срещу държава, която “групи от либерални политици обвиняват, че се управлявала авторитарно". "Страните от Централна и Източна Европа имаме сходни проблеми и всеки от нас поотделно е сходна мишена, но заедно бихме могли да отстояваме тези проблеми", заключи Димов.

И Каракачанов се изказа в този дух. "Ние смятаме, че това е нарушение на суверенитета на равноправна страна - членка на ЕС. Както днес това се прокарва срещу Унгария и има опити подобни решения да бъдат взети срещу Полша, утре по някакъв повод, ако щете дори и за джендърската конвенция, някой може да предложи подобно решение да бъде гласувано и срещу България. Ако това не се харесва на една или друга парламентарна група в ЕС, това си е техен проблем, а не на суверенната държава”, заяви вицепремиерът.

От девет кладенеца вода

Министрите заявиха, че мотив за позицията им са и връзките, които страната ни поддържа с българската общност в Унгария. Но в крайна сметка надделявали тенденциозността и липсата на аргументация за наказанието.

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?