След като успяха да прокарат покупката на 8 изтребителя и за тях бяха платени накуп цели 2.2 млрд. лв, от Министерството на отбраната се разбързаха и за другите два големи проекта - този за придобиването на 2 патрулни кораба за ВМС и за 150 бронирани машини за Сухопътни войски. За тях се предвижда да отидат още близо 2.5 млрд. лв - около милиард за корабите, останалото за машините за пехотата. Засега се планира те да бъдат плащани все пак разсрочено през годините.
За строежа на двата патрулни кораба за Военноморските сили до края на годината трябва да имаме сключен договор, обяви в понеделник пред журналисти министърът на отбраната Красимир Каракачанов при откриването на новата учебна 2019-2020 година на Военна академия.
Той добави, че в момента е даден срок за подобряване на три подадени оферти - на българска, немска и италианска фирма. Две от тях били в рамките на заложените 984 млн. лв, а една я надвишава. Заради летния сезон конкурсът бил удължен с месец. Към този момент не се налага изменение в проекта за инвестиционен разход, но както знаете, и там е заложено изискването минимум един от двата кораба да бъде построен в България, посочи министърът.
Каракачанов изрази надежда до края на ноември или през декември договорът за корабите да бъде сключен. “Разбира се, зависи от подобрението на офертите”, посочи министърът.
За фаворит се счита българската оферта. Фирмата вече веднъж спечели конкурса, но се отказа в последния момент заради проблеми с ДДС, който не беше включен в цената. След това бяха направени промени и този въпрос беше решен. На 19 юли 2018 г. Народното събрание прие актуализирания проект за инвестиционен разход „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за Военноморските сили (ВМС)“. Целта е придобиването на два многофункционални модулни патрулни кораба, които притежават способности да участват в широк спектър от морски операции на НАТО и ЕС. Те трябва да заменят част от наличните във ВМС кораби руско производство, които не подлежат на модернизация.
По-проблемен е проектът за бронираните бойни машини, тъй като още има спорове около спецификацията и изискванията. Освен това там се заложи и участие на българския бизнес, което допълнително може да забави процеса, офертите и избора.