Системата "Бонус-малус", която трябваше да доведе до по-справедлив ред за сключване на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ и да дисциплинира нарушителите по пътя, ще окаже влияние върху сфери, които изобщо не би трябвало да засяга. Това признаха от Комисията за финансов надзор (КФН), които са автори на наредбата, по която ще се прилага системата.
Предложеният за обществено обсъждане във вторник документ е пълен с абсурди и на практика ще накаже изрядните шофьори да плащат повече, вместо да дисциплинира нарушителите. Предвижда се например най-голямото намаление за добрите шофьори, едва 25% от базовата цена, да дойде чак на осмата година от въвеждането на системата. Освен това при определяне на цената на полицата методиката винаги взема предвид провинението, което я увеличава. Тъй като и шофьорът, и колата имат клас, в зависимост от който се определя цената, винаги се избира по-високият, т.е. по-скъпият. Така, ако водачът е в базовия 8-и клас, а автомобилът - в 9-и или по-висок, предвид ще бъде взет вторият.
"Бонус-малус" на практика ще пренареди пазара на коли, тъй като обвързва плащането на по-висока полица със самия автомобил, а не само с шофьора. В наредбата е записано, че при прехвърляне на собственост на автомобил определеният му клас "Бонус-малус" не се променя. Т.е. не се взема предвид досието на новия собственик, а само провиненията на предишния. Самият клас пък се определя на база на нарушенията, които са вършени. Колкото е по-висок класът, толкова по-скъпа е полицата. На практика това значи, че един купувач без нарушения ще бъде принуден да плаща по-висока застраховка само защото продавачът е нарушавал правилата. Освен това всеки купувач вече ще бъде принуден да проверява историята на нарушенията на всяка кола, която обмисля да купи. В момента такава възможност няма. Според зам.-председателя на КФН Владимир Савов това ще може да се прави чрез Гаранционния фонд. „Такова проучване ще може да бъде направено през системата на Гаранционния фонд. Ще може да се знае тази кола в какъв клас е. Тази система ще промени пазара на колите", заяви той пред Нова телевизия вчера.
Един от аргументите е, че по закон се застрахова колата, а не шофьорът, и полицата не може да бъде отделена от автомобила. Т.е. при продажба вече платената висока полица ще си остане същата, независимо че новият собственик няма нарушения. Изобщо не се обсъжда вариант купувачът да плащат базовия клас и след това, в зависимост от нарушенията, да се определя бонус или малус.
До момента няма разумен аргумент защо КФН се опитва да променя пазара на автомобили втора ръка, което изобщо не й влиза в правомощията. „Колата може да бъде изправна, може да бъде неизправна, може тя да е участвала по някакъв начин в пътнотранспортно произшествие, ако е имало такова. Затова е възприет този смесен подход“, заяви зам.-председателят на комисията.
Оправданията защо малусът на автомобила не се променя при прехвърлянето на собственост са, че така ще се предотвратят фиктивни продажби на близки и роднини, за да се избегне плащането на по-висока цена. Т.е. авторите на наредбата твърдят, че ако нов собственик на кола започва на чисто от базовия клас, това ще даде възможност на нарушителите просто да прехвърлят колата на свой близък и така да плащат по-ниската цена. Затова и в наредбата е записано, че дори когато колата е семейна собственост, винаги ще се взема класът на съпруга нарушител, т.е. по-високият.
„Пак се подхожда по типичния за България начин - да накажем всички, за да се борим с евентуални хипотетични измамници, вместо да си направим труда се борим по друг начин с тях“, заяви застраховател, пожелал анонимност.
КФН обаче отчита като успех присъствието на шофьорите във формулата. „Постижението в тази наредба е, че се добавят и водачите. За първи път започва да се гледа кой как кара, а не само каква е застраховката на МПС-то“, обясни Савов.
В наредбата лъсва и още една несправедливост - системата не се прилага за автомобилите, които са собственост на общините и държавата. Което значи, че нито една институция няма плати по-висока полица, независимо колко и какви нарушения бъдат извършени с нейни коли.
МНЕНИЕ
Въпреки очевидните си несъвършенства самата инициатива за подобна система се приема позитивно от застрахователния бранш. Оттам подчертаха, че за "Бонус-малус" се говори повече от 10 години и се очаква да дисциплинира шофьорите. „Ние искаме да се въведе "Бонус-малус" система. Очакваме дългосрочно подобрение на пътнотранспортната обстановка“, заявиха от Асоциацията на българските застрахователи.
"Няма идеална "Бонус-малус" система, но смятам, че стартираме с нещо относително добро. Все пак бе нает консултант, който анализира най-различни европейски модели. Има някои технически детайли, които може да се изчистят, но като цяло застрахователите подкрепят тази наредба", заяви председателят на управителния съвет на "Еврохолд" Кирил Бошов. Според него е смущаващо, че при продажба на колата малусът се запазва и за новия собственик, но това може да има и дисциплиниращ ефект. "Може да има някакви редки случаи, където малусът на автомобила ще бъде по-висок от малуса на водачите. Но целта на такава система е да отрази 99% от случаите. Това, че винаги ще има някакви индивидуални случаи, не трябва да ни спира. От друга страна, трябва да има елемент на дисциплиниращ фактор от това, че остава малусът на автомобила. Всеки собственик трябва да мисли и за това, че този автомобил един ден, като го продава, нищо чудно малусът да намали стойността му и това да е още една причина той да го управлява по-съвестно. Да не забравяме, че се предвижда тази информация да бъде достатъчно открита", заяви той.
"Вместо да подобри поведението на водачите и по-малък брой на загиналите, тя цели да ощети шофьора, който невинаги е виновен", заяви пред БНР Йонко Иванов от Съюза по авто-мото подготовка. Той допълни, че в Европа системата работи на базата на рискови групи - най-млади и най-възрастни шофьори, които плащат по-голяма застраховка. "Пистолетът никога не стреля сам. Някой го натиска. Ние наказваме пистолета. Ние наказваме автомобила, а не водача", каза Иванов.