Медия без
политическа реклама

"Ларгогейт" разкри обръчи от фирми и груб лобизъм при европроектите

02 Февр. 2019

Скандалът около ремонта на Ларгото разкрива нови и нови порочни практики във властта. Изявленията на основните замесени лица - министъра на културата Боил Банов, шефа на агенция "Наука и образование за интелигентен растеж", експерта там Ангел Ангелов и собственика на консултантска фирма Иво Костов, показаха наличието на приятелски обръчи от фирми, търговия с вътрешна информация, грубо лобирането при оценяването и одобряването на европроекти по оперативните програми.

Според министъра на културата Ангелов е човекът, направил записа, разпространен от депутата от БСП Елена Йончева, от който става ясно, че Банов се е опитвал да спести на фирмата, натоварена с ремонта на Ларгото, неустойка от над 700 000 лв. за забавяне на работата. Ангелов е работил по европроекти първо в министерството на културата, а след това и в министерство на образованието. Банов твърди, че той от четири години го изнудва със записи. Зам.-министърът на образованието Деница Сачева допълни, че Ангелов правел същото и сега.

Според Гератлиев Ангелов е действал в тандем с Иво Костов. Костов участва в комитета за наблюдение на европрограмата, в който се гласуват условията за подбор и оценка на проекти, одобряват се схемите, по които се разпределят парите и се правят предложения за изменения в документите, предложени от администрацията. Костов участва в комитета за наблюдение на програмата за образование като представител на Съюза за стопанска инициатива.

Ангелов в момента работи в дирекцията, която отговаря за подбора на проекти. Според Гератлиев той редовно изнасял информация по програмата и го заплашил заради решението на ръководителя на агенцията да го отстрани от работата по определени схеми. В основата на това били два проекта за над 80 млн. лева, които не са получили финансиране. "Единият проект е на стойност 70 млн. лв., другият проект е на стойност 13.3 млн. лв. Това са проекти, които очевидно г-н Ангелов има някакъв интерес към тях. Те бяха дадени като пример за това, че едва ли не не са финансирани", обясни Гератлиев пред Нова телевизия. "Веднага след комитета за наблюдение на 4 декември г-н Ангелов нахлу в моя кабинет притеснен и използва заплахи – към управляващия орган, към програмата, към агенцията, към мен. Думите му бяха, че ще срути всичко”, подчерта Гератлиев. Той обвърза заплахите на Ангелов с инциденти с колата му - през януари на два пъти гумите на автомобила му са били срязани. Гератлиев не съобщи кои са проектите, от кои организации са подадени и по кои схеми са кандидатствали.

Министърът на образованието Красимир Вълчев заяви пред БНР, че първите съмнения за теч на информация от страна на Ангелов дошли при оценяването на предложенията по схемите за наука - за центрове за върхови постижения и за центровете за компетентност. По тях водещи кандидати са научни организации и университети, но те участват в сътрудничество с частни компании.

Ангелов категорично отрича обвиненията, както и да е автор на записа. Той твърди, че е бил подложен на психически тормоз от Гератлиев и е бил заплашен с уволнение. И двамата са подали сигнали един срещу друг до министъра на образованието Красимир Вълчев, по които тече проверка. Сигнали срещу Гератлиев са подали още трима служители на агенцията.

Според министъра на образованието Красимир Вълчев съмнения за работата на Ангелов имало още преди година, когато се оценявали проектите по двете схеми за наука. "Тъй като се натрупа информация, бих казал, повече от два или три източника за изтичане на информацията, второ, за свързаност на служителя Ангел Ангелов с консултант на име Иво Костов, бяха предприети мерки от страна на изпълнителния директор, освен че уведоми мен, той е предприел мерки за отстраняване на служителя вътре в процесите, които касаят оперативната програма и конкретно тези операции. Това може би е създавало и усещане  в служителя, че той ще бъде освободен от януари месец. Знае, че веднъж годишно през януари се пишат оценките, при които при поставянето на най-ниска оценка се дава възможност за прекратяване на трудово правоотношението", обясни Вълчев пред БНР.

Консултантът Иво Костов също отрече да е замесен в някакви схеми. Той обяви, че не знае кои негови изказвания по време на заседанието на комитета за наблюдение са навели ръководството на програмата на мисълта, че той получава вътрешна информация от Ангелов. Пред БНР Костов не отрече, че се познава с Ангелов, но обясни, че двамата нямат общ бизнес. На въпроса за общи имоти отговори, че имущественото му състояние, както и на всеки друг човек, може да се провери в Имотния регистър. Според информация в "24 часа" двамата имат няколко общи имота.

Костов разясни и работата си в комитета за наблюдение - да следи да се спазват интересите на бизнеса при разпределението на парите, тъй като в схемите за наука задължително имало фирми асоциирани партньори.

Последвайте ни и в google news бутон