Медия без
политическа реклама

Мините от Горни Лом най-накрая са върнати на Гърция

Според МВР разходите са поети от гръцка страна

След взрива в Горни Лом останаха над 190 хил. мини.
БГНЕС
След взрива в Горни Лом останаха над 190 хил. мини.

Мините от завод "Миджур" в Горни Лом, където преди четири години при взрив загинаха 15 души, са върнати на Гърция, съобщи МВР. След експлозията, която унищожи цял цех, в завода останаха над 190 хил. противопехотни мини, докарани от Гърция за унищожаване. Опасните боеприпаси стояха четири години. В крайна сметка те са били върнати в Гърция.

Последната пратка е била извозена във вторник. Мините са били транспортирани с тирове. Според МВР превозването е продължило 8 седмици. По информация на "Сега" преди това от завода са тръгвали камиони всеки понеделник. Те са били охранявани от жандармерия. Камионите са преминавали на гръцка територия през нощта, става ясно от съобщението на полицията. "Главна дирекция "Национална полиция" осигури трасета и съпровод, като часовете бяха съобразени така, че да се минимизират допълнителни затруднения на трафика", пише в него.

На Гърция са предадени общо 190 570 мини. Не е ясно колко е струвал транспортът им. Според зам.-министъра на вътрешните работи Красимир Ципов разходите са поети от гръцката страна.

"Сега" попита външното министерство дали България е поела някакъв ангажимент в замяна на връщането на боеприпасите и от там заявиха, че те са върнати по силата на конвенция и че при изпълнението на международни договори не се изискват насрещни договорки. 

За взрива през октомври 2014 г. бяха обвинени четирима души - бившият собственик на завода Валери Митков, служителката по безопасността на труда Палма Иванова, бившият шеф на служба "Контрол на общоопасните средства" (КОС) в МВР Божидар Василев и някогашният директор на "Международно контролирана търговия и сигурност" в икономическото министерство Ивелина Бахчеванова.

Следствието установи, че противопехотните мини, внесени от Гърция, защото никоя друга държава не ги е искала, са били разбивани с медни и дървени чукове, а на работа са приемани хора, без да преминат дори елементарно обучение. Работниците не са работили в отделни бронирани кабини, а в общо помещение. Експертизите по делото стигнаха до извода, че взривът е бил неизбежен и е бил само въпрос на време при тези методи на работа.

"Изводите на вещите лица са, че нивото на технологично осигуряване е било занаятчийско, а не професионално и при подобно отношение към техниката на безопасност при работа с боеприпаси инцидентът е бил напълно закономерен, като случайни фактори са били времето и мащабът на материалните щети и броят на човешките жертви", пише в обвинителния акт.

През юни съдът във Видин ги оправда. От прокуратурата обявиха, че ще обжалват.

Последвайте ни и в google news бутон