Дълбока тайна ще остане колко милиона е надплатила държавата на партиите заради скандалния подход на финансовото министерство при разпределението на дължимите им субсидии. За каква сума става въпрос ще се разбере само за последните 3 години. Това реши парламентарната правна комисия във вторник по предложение на правителството. Управляващите упорито отказват да поемат отговорност и продължават да настояват, че коренът на проблема е в закона, а не в начина, по който са го прилагали. Това твърдение обаче съвсем олекна, след като прокуратурата обяви, че неназовани служители на финансовото министерство са извършили престъпление при смятането на субсидиите.
Скандалът започна от разкритието, направено от „Шоуто на Слави“, че партиите и коалициите, имащи право на субсидии, са взели по 13.23 лв. за всеки действителен глас през 2018 г., вместо по 11 лв., както е записано в Закона за държания бюджет. Причината е, че финансовото министерство в продължение на години е изчислявало общата сума за партийно финансиране на базата на всички подадени действителни гласове, а не само на получените от правоимащите партии и коалиции.
За да потуши вълната от обществено недоволство, правителството спешно внесе в Народното събрание законодателни промени, които вчера правната комисия одобри с единодушие. В новите текстове е записано, че раздадените субсидии ще се преизчислят на базата на действителните гласове, получени от съответните партии и коалиции на последните парламентарни избори. Надплатеното ще бъде възстановено за сметка на бъдещите субсидии. Онези партии и коалиции, на които парите не им достигат, ще трябва да платят на хазната със собствени средства.
Тази схема обаче ще важи само за държавните средства, раздадени след 26 май 2016 г. Причината да се избере тази дата е, че дотогава се простира 3-годишната давност на вземанията, обясни правосъдният министър Данаил Кирилов. Но това позволява на управляващите да скрият колко пари отгоре са били раздадени на партиите и коалициите преди 2016 г.
От ГЕРБ дадоха да се разбере, че смятат целия казус за приключен. „Законопроектът беше приет. Няма начин да са настъпили вредоносни последици за държавния бюджет, каквито и твърдения да релевират едни или други субекти в публичното пространство“, обяви Данаил Кирилов. Законопроектът получи и подкрепата на БСП, макар че социалистите го обявиха за безсмислен. „Ако приемем тълкуванието на министъра на финансите, че предишните действия на министерството са законни, то тогава връщането назад във времето няма никакъв смисъл. Това са пари, получени законно от субекти, които според него трябва да ги получават“, коментира соцдепутатът Крум Зарков.
Остана открит и въпросът за поемането на отговорност. Това не засяга финансовия министър Владислав Горанов. „На миналото заседание на Министерския съвет премиерът ми възложи какво да кажа за искането на БСП за оставка на финансовия министър. Мога да предам категорично - не. Не е работа на министъра лично да извади писалката и да смята процентите и гласовете. Той не носи отговорност за математически грешки на служителите си !“, обясни Кирилов.
Това все пак трябва да прецени държавното обвинение, а не премиерът. Върховната административна прокуратура (ВАП) съобщи, че е приключила проверката по фактите, изнесени в "Шоуто на Слави", и е сезирала Върховната касационна прокуратура за извършени престъпления от общ характер от служители на Министерство на финансите. От екипа на Сотир Цацаров не пожелаха да уточнят за какви престъпления става дума и от какъв ранг са замесените "служители". Разбра се само, че облажилите се партии много бързо ще трябва да върнат надвзетите пари.
От прокуратурата изтъкнаха, че вече са пратили писма и указания на министъра на финансите и на Сметната палата да вземат мерки. На финансовия министър е даден 30-дневен срок, "в който да се създаде организация за подобряване и контрол при разпределяне на годишната държавна субсидия при стриктно спазване на закона", както и "да започнат незабавни действия за събиране и възстановяване на изплатените в повече суми по годишните субсидии на правоимащите партии за периода 2016 - 2018 г.". Прокуратурата е указала на министъра на финансите да въведе "контролни процедури, методологии, механизми и средства при изпълнение на заповедите, определящи начина на разпределение на държавните субсидии" - каквото и да означава това.
От избухването на скандала представители на управляващите уверяват, че нарушения няма и че парите са изплащани по един и същи начин, както повелява законът още от 2001 г. Така излиза, че погазването на закона всъщност върви още от времето на кабинета "Сакскобургготски". По признанията на Министерството на финансите надплатените пари само от май 2016 г. досега са над 15 млн. лева. Данни за предните години изобщо няма. В. "Сега" поиска информация за всички платени на партиите пари от 2001 г. насам по Закона за достъп до информация, но законният срок за отговор още не е изтекъл. В законите за годишните бюджети сумата за партийните субсидии не се посочва. Тя винаги е скрита в кюп с други разходи. Така е и тази година.
"Не ме интересува, тоя закон БСП са го приемали", отсече премиерът Борисов след гръмването на скандала. Но тъй като медиите подхванаха темата, изненадващо правителството прие "на подпис" проект за промени в закона, признавайки, че след 2016 г. на партиите са надплатени 14.5 милиона лева. Очаква се законът, който да фиксира субсидията на 11 лв. на получен действителен глас от парламентарно представените партии и формациите, постигнали над 1%, да бъде приет спешно в парламента.
ОДИТ
ВАП указала и на Сметната палата да предприеме "действия в съответствие със законовите й правомощия за финансов контрол по отношение на политическите партии". От палатата обявиха, че веднага започват да одитират отчета за изпълнението на държавния бюджет за 2018 г., като ще обърнат специално внимание как е начислявана и изплащана субсидията за политическите партии. След приключване на одита Народното събрание и прокуратурата ще бъдат уведомени за резултатите, а докладът ще бъде публикуван на сайта на Сметната палата.
Още по темата - интервю с председателя на Сметната палата на 12-а стр.
Първоначално финансовият министър Владислав Горанов обясни, че надвнесените субсидиите ще бъдат "прихванати" от 26 май 2016 г. насам, защото тогава била направена поправката в Закона за политическите партии, позволила набъбване на субсидията. Проверка на в. "Сега" обаче показва, че поправката от май 2016 г. изобщо не е променила механизма на определяне на субсидиите. И преди тази дата парите са били завишавани. Така например след парламентарните избори през 2014 г. 10 партии и коалиции са минали бариерата от 1% и според данни на МФ за 2015 и 2016 г. те са получили общо по 36.115 млн. лв. годишна субсидия. Разделено на спечелените от тях 3 144 704 действителни гласа, както показва справката от ЦИК, излиза, че са взели по 11.48 лв., а не 11 лв. на глас, или 1.5 млн. лв. повече, отколкото повелява Законът за държавния бюджет.