Медия без
политическа реклама

НАП скри ревизиите на кръстника на Горанов зад данъчната тайна

Деветте фирми на семейство Сариеви са били проверени средно веднъж годишно от 2012 г. насам

30 Ноем. 2018
В сряда финансовият министър обясни пред журналисти, че не е давал обществени поръчки и бюджетни субсидии на фирми на Сариеви, в чийто апартамент живее.
Илияна Кирилова
В сряда финансовият министър обясни пред журналисти, че не е давал обществени поръчки и бюджетни субсидии на фирми на Сариеви, в чийто апартамент живее.

НАП най-сетне откликна на настойчивото питане на СЕГА проверявани ли си фирмите на семейство Иван и Снежана Сариеви - кръстници и благодетели на финансовия министър, и какви са резултатите. Забележително е, че композирането на семплия отговор, състоящ се от 2 две изречения с едно число, отне на приходната агенция цели пет дни. От НАП твърдят, че от 2012 г. насам са правили десетки проверки и ревизии на бизнеса на Сариеви, но не могат да ни кажат нищо повече заради данъчната и осигурителната тайна. 

След като стана ясно, че от 2012 г. Владислав Горанов живее безплатно в луксозен комплекс в 181 кв. метра апартамент, предоставен му от кръстника, в. "Сега" официално попита подчинената на финансовия министър приходна агенция какъв контрол е упражнявала през последните 7 години върху фирмите на Сариеви "Гренбоел" АД, "АТОС БЪЛГАРИЯ КОМПЕТЪНСИ ЦЕНТЪР" ЕООД,"КЛАСИКА И СТИЛ"ООД, "ИМБИЛИТИ" ООД, "ФОРАБИЛИТИ" ООД, ЕТ "СНЕЖАНА САРИЕВА", "СЕНЧЪРИ" ООД, "ВЕНЧЪР ИНВЕСТМЪНТС" ЕООД, "ВИСТА ВЕНЧЪРС" ЕООД, "АЛФА КАПИТАЛ" ЕООД. Въпросът ни бе изпратен на 25 ноември. Отговорът пристигна на електронната поща на вестника на 29 ноември и гласи: "По отношение на посочените от Вас в запитването лица за периода от 2012 г. досега са извършени общо 60 контролни производства (проверки и ревизии). Конкретните резултати от тях представляват данъчна и осигурителна информация и не могат да бъдат предоставяни". По подобен начин НАП затваряше и други такива "чувствителни"  теми - примерно за депутата бизнесмен Делян Пеевски. 

От отговора на НАП излиза, че  статистически всяка от изброените фирми на Снежана и Иван Сариеви е била обект на контрол от данъчните средно по веднъж годишно. Много или малко, често или рядко е това, може да прецени всеки, който се е опитвал да развива бизнес в България. А дали предприятията на Сариеви са били изрядни осигурители и платци на данъци, няма как да разберем -  НАП не казва, защото законът не й разрешавал да разкрива такава информация пред медиите. 

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон